Pátrání po úlomcích malajsijského letadla bylo znovu bezúspěšné

14.03.2014


    Kuala Lumpur/Peking 13. března (ČTK) - Bezúspěšně skončilo dnes po třech hodinách hledání úlomků zmizelého malajsijského letadla, které údajně zachytily čínské satelitní snímky. Oznámila to agentura Reuters, jejíž zpravodaj byl na palubě průzkumného letadla. Do oblasti vyslaly své stroje Malajsie a Vietnam, žádný z nich ale předměty, které údajně plavaly na hladině, neobjevil. Do pátrání se zapojila také Indie. Podle malajsijského ministerstva dopravy jsou mylné i zprávy, že boeing po přerušení kontaktu s dispečery byl ještě několik hodin ve vzduchu.

    Pátrací letouny kroužily dnes nad Jihočínským mořem tři hodiny. Oblast, kterou čínský satelit lokalizoval, byla nedaleko bodu, kde malajsijské dopravní letadlo v noci na sobotu ztratilo kontakt s letovými dispečery.

    Obrázky možných úlomků se objevily ve středu na webových stránkách čínské vlády. Satelitní snímky pořízené v neděli měly ukazovat "tři podezřelé plovoucí předměty" různých velikostí poblíž jižního cípu Vietnamu východně od Malajsie. Největší měl údajně rozměr 22 krát 24 metrů.

    Vedení čínského úřadu pro civilní letectví už v informaci o satelitních fotografiích upozornilo, že není jisté, zda nalezené předměty v Jihočínském moři s hledaným malajsijským letadlem nějak souvisejí.

    Americký list The Wall Street Journal napsal, že pohřešovaný letoun mohl být ve vzduchu ještě čtyři hodiny poté, co přerušil kontakt se zemí, a letadlo tak mohlo za záhadných okolností cestovat ještě stovky kilometrů.

    Z analýzy dat, která motory letounů Boeing 777 automaticky posílají na zemi v rámci průběžného monitorovacího programu, podle amerického listu vyplývá, že letadlo mohlo letět celkem pět hodin. Komunikace s letovými dispečery byla přerušena zhruba po hodině letu.

    Zprávu deníku The Wall Street Journal ale následně popřel malajsijský ministr obrany a dopravy Hishammuddin Hussein. Podle něj výrobce motorů Rolls-Royce i firma Boeing uvedly, že informace o několikahodinovém proudu dat z motorů pohřešovaného letadla nejsou pravdivé.

    Chaotické informování a mnoho protichůdných vyjádření otřásla důvěrou v malajsijské vyšetřovatele, konstatovala agentura DPA. Čínský premiér Li Kche-čchiang požádal, aby bylo pátrání po stroji dál rozšířeno a aby se zlepšila koordinace úsilí o nalezení letounu, na jehož palubě bylo 154 čínských občanů.

    "Dokud existuje jen jiskřička naděje, pátrání po letounu nevzdáme," řekl Li na závěr zasedání čínského parlamentu. Ministr Hussein kritiku odmítl. "Neučinili jsme nic, co by pátrání bránilo. Malajsie nemá co skrývat," zdůraznil.

    Tři lodě a tři letadla dnes do pátrání nasadila v okolí souostroví Andamany a Nikobary Indie. Indické ministerstvo obrany nařídilo prozkoumat oblast východně od ostrovů, které jsou blíž od barmských a malajských břehů, než od indických.

    "Indie se dnes odpoledne vysláním tří lodí oficiálně připojila k pátracím operacím," uvedl zdroj z indického ministerstva obrany s tím, že operace se odehrává v součinnosti s malajským námořnictvem.

    K pátrání se dnes vyjádřil i Bílý dům, jehož mluvčí Jay Carney řekl, že by v Indickém oceánu mohlo být zahájeno pátrání v nové oblasti, a to na základě nespecifikovaných "nových informací, které nejsou nezbytně průkazné". USA v pátrání po letounu rovněž pomáhají. V tuto chvíli však podle Carneyho "existuje řada možných scénářů" toho, co se stalo.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka