Do Prahy přiletěl obří Airbus, poprvé na pravidelné lince

15.03.2014


    Praha 14. března (ČTK) - Na pražské ruzyňské letiště dnes opět přiletěl obří Airbus A 380. Jde celkem o třetí návštěvu tohoto největšího stroje pro přepravu cestujících v Praze, poprvé dnes ale přiletěl na pravidelné lince s cestujícími. ČTK to řekla mluvčí letiště Marika Janoušková.    Vůbec poprvé obří letoun v Praze přistál v říjnu 2011 v rámci oslav 45. výročí působení německých aerolinek Lufthansa v Česku. "Tenkrát šlo o předváděcí let bez cestujících," uvedla Janoušková. Dnešní nasazení Airbusu na let mezi Soulem a Prahou je komerční akcí aerolinek Korean Air, které tuto linku provozují čtyřikrát týdně mnohem menším Airbusem 330-200. Posledním případem, kdy A380 navštívil Prahu, byla mimořádná situace předloni v listopadu, kdy letoun společnosti Emirates mimořádně přistál kvůli zdravotním potížím jedné z cestujících.

    Pražské letiště sice v současnosti takto velké stroje odbavovat může, přílet letadel velikosti Airbusu A380 ale znamená, že na okolních stojánkách nemohou být odbavovány další lety, což pochopitelně komplikuje provoz, uvedla Janoušková. Bezproblémové odbavování vyřeší až přestavba příletové stojánky, na kterou letiště nedávno vypsalo výběrové řízení a jež vyjde na zhruba 138 milionů korun. Pokud se vše uskuteční podle plánu a nevyskytnou se při výběrovém řízení komplikace, mohla by přestavba být hotová v roce 2015, dodala mluvčí.

    Čtyřmotorový A380 korejských aerolinií má kapacitu 407 sedadel ve třech třídách. Na první palubě je umístěno 12 sedadel první třídy a 301 míst v ekonomické třídě. Na druhé palubě je pak 94 sedaček byznys třídy. Letoun je dlouhý 73 metrů, rozpětí křídel má 80 metrů a pojme při jiném rozložení sedadel až 880 cestujících. V luxusní verzi letadla mají cestující k dispozici vlastní postel, bar, společenskou místnost nebo tělocvičnu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka