NKÚ: ŘLP hospodařilo dobře, chybí ale koncepce letecké dopravy

18.03.2014

    Praha 17. března (ČTK) - Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) hospodařilo Řízení letového provozu (ŘLP) v letech 2011 a 2012 dobře. Nedostatky ale kontroloři zjistili u jeho zakladatele, ministerstva dopravy. Nevypracovalo například koncepci letecké dopravy, přestože mu to ukládá zákon. ČTK o výsledcích kontroly dnes informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

    Ministerstvo dopravy se už rok a půl snaží bez úspěchu najít odborného partnera, který by se na vytvoření koncepce letecké dopravy podílel, uvedl mluvčí úřadu Martin Novák. Naposledy ministerstvo vypsalo na vytvoření koncepce veřejnou soutěž letos v lednu, nikdo se ale do tendru nepřihlásil. Od vypsání nové soutěže proto ministerstvo upustilo a pokusí se dokument vytvořit vlastními silami, dodal mluvčí. Podle usnesení vlády má úřad tento dokument předložit do konce letošního roku.

    Ministerstvo také nestanovilo v rozporu s manažerskou smlouvou podmínky pro výplatu nezaručené části mzdy generálního ředitele ŘLP. Za rok 2011 generální ředitel dostal odměnu za dobrý hospodářský výsledek, za rok 2012 tato nezaručená složka platu nebyla generálnímu řediteli vůbec přiznána.

    V roce 2011 ŘLP zvýšilo hrubý zisk meziročně o 38,1 procenta na 280 milionů korun a o rok později navýšilo hrubý zisk o pětinu. Při stagnaci obratu na zhruba 3,2 miliardy korun společnost vydělala 336,8 milionu korun. Zdrojem příjmů ŘLP byly z více než 95 procent letové provozní služby. Podle analýzy vypracované kontrolory NKÚ byl podnik v těchto dvou letech finanční stabilní.

    Nedostatky našlo NKÚ při kontrole schvalování některých klíčových dokumentů. Ministerstvo dopravy například neschválilo za roky 2011 a 2012 výroční zprávy ŘLP a neupravilo ani statut státního podniku v návaznosti na změnu předmětu podnikání.

    Schválení výročních smluv je ale podle Nováka pouze formální záležitostí. Za oba roky schválilo ministerstvo dopravy účetní závěrky Řízení letového provozu a od schvalování výroční zprávy, které je pouze přepisem údajů z předchozího dokumentu, proto upustilo.

    Ministerstvo také podle kontrolorů tolerovalo nečinnost jednoho z členů dozorčí rady ŘLP, který se ze sedmi zasedání rady zúčastnil pouze jednoho. Dalšího člena dozorčí rady pak ministerstvo nejmenovalo znovu nebo nenahradilo, přestože uběhl už rok a půl od konce jeho funkčního období.

    ŘLP podle NKÚ pochybilo, když nepožádalo ministerstvo o souhlas s pronájmem stravovacího zařízení v jedné ze svých budov, přestože podle pravidel musí užívání určeného majetku třetí osobou vždy schválit zakladatel.

    ŘLP je státní podnik, který vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Letiště Václava Havla - Praha, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka