Aero Vodochody odeslalo část trupu letounu do Brazílie

19.03.2014


    Odolena Voda 18. března (ČTK) - Aero Vodochody dnes odeslalo první zadní část trupu pro Embraer KC-390,což je největší vojenský letecký program s českou účastí. Největší strukturální část letounu, která kdy byla podle firmy vyrobena v České republice, převáží jeden z největších transportních letounů na světě, téměř sedmdesátimetrový AN-124 Ruslan. ČTK to sdělila mluvčí Aera Vodochody Tereza Kryšpínová.

    Pro brazilskou společnost Embraer, po Airbusu a Boeingu třetího největšího leteckého výrobce na světě, dodává Aero zadní část trupu, nákladní rampu, všechny kabinové dveře a náběžnou hranu křídla pro letoun KC-390. V případě náběžné hrany se Aero podílí i na vývoji. "Dnes odeslaná zadní část trupu je s rozměry 6,5x4 a 5x3,3 metru největší strukturální částí letounu, která kdy byla v České republice vyrobena," uvedla mluvčí.

    Vzhledem k tomu je velmi náročná i doprava této části. Do Brazílie ji veze letoun AN-124 Ruslan vyráběný ukrajinskou společností Antonov, který patří k největším sériově vyráběným transportním letounům na světě. Tento hornokřídlý čtyřmotorový letoun má objem nákladního prostoru přes tisíc metrů krychlových a unese až 120tunový náklad. Po letounu A-380 společnosti Korean Air, který přistál na Ruzyni v pátek, se tak na pražském letišti objevil další z gigantů leteckého světa.

    Aero uzavřelo s brazilským Embraerem smlouvu na výrobu strukturálních částí pro letoun KC-390 v roce 2011. Embraer KC-390 je nový vojenský víceúčelový dopravní letoun střední velikosti, určený pro přepravu nákladu i lidí. Projekt iniciovaly brazilské vzdušné síly, respektive ministerstvo obrany, a vývoj letounu je v souladu s požadavky brazilského letectva. Do provozu by měl letoun vstoupit v roce 2016.

    AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice. Aero se v současnosti zaměřuje na mezinárodní kooperační programy, kde se podílí na projektech největších leteckých výrobců, jako jsou Airbus, Boeing, Embraer či Sikorsky.

    Aero je největším výrobcem cvičných proudových letounů na světě a je partnerem řady armádních letectev. Aero je zakládajícím členem Svazu českých leteckých výrobců.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka