Vyšetřovatelé se snaží obnovit soubory vymazané z počítače pilota

20.03.2014


    Kuala Lumpur 19. března (ČTK) - Vyšetřovatelé pátrající po pohřešovaném malajsijském letadle se snaží najít soubory, které byly nedávno vymazány z pilotova domácího letového simulátoru. Chtějí zjistit, zda by tyto soubory nemohly objasnit důvod zmizení boeingu 777 na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl malajsijský ministr obrany Hishammuddin Hussein. Podle zdrojů Reuters si vyšetřovatelé myslí, že letadlo po přerušení komunikace se zemí letělo nad jižní část Indického oceánu. Tuto tezi dnes podpořilo Thajsko.

    Ministr nicméně odmítl jako nepravdivá tvrzení některých obyvatel Malediv, že letadlo spatřili při průletu nad souostrovím. Stroj se stále nenašel a příbuzní Číňanů, kteří tvořili dvě třetiny cestujících letadla, začínají ztrácet nervy. Dnes se shromáždili před kualalumpurským hotelem, kde se chystala tisková konference, rozvinuli transparenty a rozhořčeně křičeli.

    Malajsijský ministr obrany uvedl, že vyšetřovatelé se nyní snaží obnovit soubory, které byly 3. února vymazány z letového simulátoru pilota ztraceného letadla Zaharieho Ahmada Shaha. Malajsijské úřady se pokoušejí zjistit, zda pilot nemohl na svém domácím letovém simulátoru trénovat, jak vypnout jednotlivá letová zařízení před letem, který zmizel asi hodinu po startu. Zkoumají také, zda netrénoval letové vzorce na trasách odkloněných od Pekingu. Zatím vyšetřovatelé v letovém simulátoru a v e-mailech pilotů neobjevili nic, co by naznačovalo, že záměrně změnili trasu stroje, napsal list Los Angeles Times.

    Američtí činitelé zapojení do vyšetřování se nyní soustřeďují na scénáře možného únosu nebo jiného druhu sabotáže, včetně toho, zda někdo přeprogramoval část počítačových systémů letadla, aby ho odklonil na jinou trasu. "Stále je možné, že někdo vstoupil do kokpitu a odklonil let jiným směrem," řekl zdroj blízký vyšetřování. "Anebo byl odklon naprogramován předem." Třetí teorií zůstává, že jeden z pilotů z dosud neznámých důvodů změnil směr letu na vlastní pěst.

    V prověřování údajů z života pilotů se ale nic podezřelého nenašlo, stejně jako při kontrole informací o životech zahraničních pasažérů letadla, řekl dnes ministr obrany Hussein.

    Hussein na dnešní tiskové konferenci také reagoval na slova některých lidí z odlehlého atolu Kudahuvadhoo, který je součástí souostroví Maledivy a nachází se v Indickém oceánu. Někteří místní obyvatelé prý 8. března ráno, tedy krátce po zmizení boeingu, viděli nízko letící letadlo. V minulých dnech se přitom spekulovalo, že pohřešovaný letoun po přerušení kontaktu se zemí asi pokračoval v cestě v malé výšce, aby jej nezachytily radary. Podle ministra Husseina zprávy o průletu boeingu na Maledivami prověřila maledivská policie a vyhodnotila je jako nepravdivé.

    Thajsko dnes sdělilo, že krátce po zmizení letu MH370 zachytly thajské radary neznámé letadlo, které se nepodařilo identifikovat a které letělo na jih Indického oceánu. Místo a čas zaměření letounu Thajskem nejspíš odpovídá podle agentury AFP poslednímu radiovému spojení s letounem někde mezi východním pobřežím Malajsie a jihem Vietnamu.

    "Šest minut po zmizení letu MH370 v sobotu 8. března letěl nějaký neznámý letoun na jihozápad, tedy opačným směrem, než byla předpokládaná trasa Boeingu 777 na lince z Kualla Lumpur do Pekingu," řekl podle AFP mluvčí thajské armády. Na otázku, proč se armáda nesnažila letoun identifikovat a neinformovala o jeho zachycení radary dříve, odpověděl, že stroj nevlétl do thajského vzdušného prostoru a že není jasné, zda se jednalo o pohřešované letadlo.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka