Záznam z kokpitu zmizelého letadla nenaznačuje nic podezřelého

22.03.2014

 

    Kuala Lumpur 22. března (ČTK) - Záznam z kokpitu zmizelého letadla společnosti Malaysia Airlines nenaznačuje nic podezřelého. Vyplývá to z přepisu konverzace pilotů s kontrolní věží, který zveřejnil britský deník The Daily Telegraph. List přinesl záznam posledních 54 minut komunikace druhého pilota Fariqa Abdula Hamida s leteckými dispečery. Jeho poslední slova v sobotu 8. března v 1:19 zněla: "Dobře, dobrou noc." Od té doby po letadle, které směřovalo z Kuala Lumpur do Pekingu, nejsou žádné stopy. 

 

    Podle analytiků, kteří přepis konverzace pro britský deník zkoumali, hlášení vypadají "zcela běžně". Dvě věci nicméně považují za podivné. Tou první je vzkaz z kokpitu v 1:07, kdy pilot říká, že letadlo se pohybuje ve výšce 35.000 stop (10.668 metrů). Toto oznámení nebylo potřeba, protože pilot to samé věži sdělil již o šest minut dříve. 

 

    Na druhou stranu je ale pravdou, že právě v 1:07 odeslal svou poslední zprávu z letadla identifikační systém ACARS, který byl následně ručně odpojen. A vyšetřovatelé se domnívají, že k tomu došlo ještě předtím, než druhý pilot Hamid pronesl svá poslední slova. 

 

    Druhou zvláštní věcí, která naznačuje, že zmizení letadla nemusela být nehoda, je podle odborníků to, že ke ztrátě komunikace s letadlem a změně jeho trasy došlo při předávce od leteckých dispečerů z malajsijského Kuala Lumpur dispečerům ve vietnamském Ho Či Minově Městě. "Kdybych chtěl ukrást letadlo, toto by byl moment, kdy to udělám," uvedl bývalý britský pilot Stephen Budygan. Jak dodal, v tomto okamžiku totiž existuje určité "mrtvé místo", kdy jedinkrát během letu nemusel být letoun ze země vidět. 

 

    Pátrání po ztraceném letadle nepřineslo ani v pátek žádný výsledek. Mezinárodní tým pod australským vedením dnes ráno opět zahájil pátrací akci v odlehlé oblasti Indického oceánu, kde podle čtvrtečního oznámení australského premiéra Tonyho Abbotta satelit zaznamenal dva objekty, které by mohly být částmi zmizelého Boeingu-777. 

 

    Vyšetřovatelé mají podezření, že letadlo bylo úmyslně odkloněno tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy. Prověřovali i oba piloty letadla, nic zvláštního ale neobjevili. 

 

    Do pátrací akce je střídavě zapojeno více než 40 lodí a 40 letadel z desítky zemí světa. Malajsijské úřady rovněž požádaly Spojené státy, zda by jim nemohly zapůjčit i podmořská pátrací zařízení, která mají k dispozici, uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby. Americký ministr obrany Chuck Hagel podle mluvčího slíbil, že posoudí, jestli by to bylo možné a zároveň i užitečné při pátrání po zmizelém letadle. 

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka