IHNED.cz: Irák jedná v Aeru o koupi nepoužívaných letadel L-159

22.03.2014

 

    Praha 21. března (ČTK) - Iráčané mají zájem o nákup zakonzervovaných letadel L-159, která česká armáda nepotřebuje. O případném obchodu jednají ve společnosti Aero Vodochody. Informuje o tom server IHNED.cz. Irák v roce 2012 projevil zájem o koupi nových bitevníků české výroby. Nakonec se však rozhodl pro korejské stroje. Podle serveru cz korejská firma ale není schopna dodržet datum dodávky, proto se Bagdád opět obrátil na Prahu. 

 

    "O návštěvě Iráčanů jsme se dozvěděli až na poslední chvíli. Jednání v Aeru se ale nakonec zúčastnili i naši zástupci," řekl serveru mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Podle zpravodajského webu přiletěla irácká delegace ve čtvrtek a v Aeru jedná i dnes. Zájem má o koupi dvanácti jednomístných bojových letadel L-159, napsal IHNED.cz. 

 

    O původním prodeji strojů z produkce největšího českého výrobce letadel a letecké techniky Aera Vodochody do Iráku se jednalo několik let, objem zakázky měl být zhruba 19,2 miliardy korun. Bagdád měl tehdy zájem o 28 bitevníků. Podle ředitele Aera Ladislava Šimka se mělo jednat o 24 zcela nových strojů a čtyři starší letadla určená pro prvotní výcvik. 

 

    Projekt měl tehdy plnou podporu ministerstva obrany. Česko si navíc slibovalo, že zahájení výroby nových letounů povede k vytvoření přes 700 nových pracovních míst. Loni v prosinci ale irácký premiér Núrí Málikí podepsal kontrakt s korejským výrobcem letecké techniky Korean Aircraft Industries. 

 

    Bývalý ministr obrany Vlastimil Picek v listopadu oznámil, že armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných bitevníků L-159 americké firmě Draken International. Společnost měla zájem o 24 provozuschopných strojů a o čtyři na náhradní díly. Smlouva měla být podepsána v ledna. Podle informací Lidových novin ale kontrakt doposud podepsán nebyl. 

 

    Vojsko se navíc bude podílet na opětovném uvádění zakonzervovaných strojů do provozu. Podle listu zprovozní motory na vlastní náklady, využije k tomu své pracoviště na letecké základně v Čáslavi. "Oživení" jednoho bitevníku vyjde na desítky milionů korun. Jelikož se oproti původnímu plánu bude obrana na procesu finančně podílet, je možné, že americké firmě dodá jen část letadel, aby se jí to vyplatilo, uvedly Lidové noviny 

 

    Vojenské letectvo má celkem 72 bitevníků, za které zaplatilo 51 miliard korun. Piloti ale potřebují jen zhruba třetinu z nich. Celkem 36 strojů je zakonzervováno. 

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka