Austrálie kvůli počasí přerušila pátrání po malajsijském letadle

25.03.2014


    Kuala Lumpur/Peking 25. března (ČTK) - Austrálie kvůli špatnému počasí přerušila pátrání po troskách malajsijského letadla, které se před více než dvěma týdny zřítilo do Indického oceánu. Pátrání, které znemožňuje silný déšť a vítr, by mělo být obnoveno ve středu, uvedly dnes podle agentury Reuters australské úřady. Pád letounu s 239 lidmi na palubě do oceánu západně od australského města Perth potvrdila v pondělí malajsijská vláda. Čínští příbuzní pasažérů odmítli informaci uvěřit a dnes protestovali před malajsijskou ambasádou v Pekingu.

    Prohledávání oceánu, které v posledních dnech lokalizovalo pravděpodobné části zmizelého letounu, dnes ráno australského času (před pondělní půlnocí SEČ) přerušil prudký vítr, silný déšť a špatná viditelnost, což znemožnilo bezpečný provoz letadel hledajících trosky. Kvůli rozbouřenému moři opustila oblast nacházející se zhruba 2500 kilometrů jihozápadně od Perthu rovněž australská loď, informoval dnes Australský úřad pro námořní bezpečnost (AMSA). "AMSA konzultoval situaci s meteorology a povětrnostní podmínky v oblasti pátrání se mají zlepšit navečer a během několika příštích dnů. Očekáváme obnovení pátrací akce zítra (ve středu), pokud povětrnostní situace dovolí," uvedl úřad v prohlášení.

    Pátrací týmy v minulých dnech spatřily z letadel množství předmětů, které by mohly být troskami stroje. K některým z nich byly vypraveny lodě.

    Letadlo linky MH370 se ztratilo z radarů v noci na 8. března během cesty z Kuala Lumpuru do Pekingu. Vyšetřovatelé již dříve vyjádřili podezření, že letadlo někdo záměrně odklonil tisíce kilometrů od plánované trasy. Spekuluje se o únosu či sabotáži, nicméně vyloučeny nejsou ani technické problémy.

    Před budovou malajsijské ambasády v Pekingu se dnes shromáždily desítky příbuzných pasažérů letadla, které vezlo většinou Číňany. Zoufalí lidé se odmítali smířit se zprávou, která znamená konec nadějí na nalezení jejich blízkých. "Malajsijská vláda nás obelhala" či "Malajsie, vrať nám naše příbuzné", zněla hesla provolávaná davem, který musel od budovy velvyslanectví oddělovat tým policistů. "Čekali jsme 18 dní a stále nás necháváte čekat. Jak dlouho to ještě máme vydržet?" řekla agentuře Reuters jedna z přítomných žen.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka