Oblast pátrání po malajsijském letadle se posunula více na sever

28.03.2014


    Sydney 28. března (ČTK) - Australské úřady posunuly na základě nových dat z radaru oblast pátrání po troskách havarovaného malajsijského letadla o 1100 kilometrů na severovýchod. Podle nových údajů z radaru, které poskytla Malajsie, letěl stroj rychleji, než se předpokládalo, takže kvůli vyšší spotřebě se rychleji ocitl bez paliva, uvedla agentura Reuters.

    Nová oblast pátrání má rozlohu 319.000 kilometrů čtverečních a nachází se asi 1850 kilometrů západně od australského přístavu Perth. Vymezení nové oblasti vychází z údajů radarových dat nasbíraných během letu mezi Jihočínským mořem a Malackým průlivem. Z nich vyplývá, že letadlo se pohybovalo rychleji, takže se jeho dolet zmenšil.

    Pátrání po troskách v posledních dnech znemožňovalo špatné počasí. Dnes se ale počasí umoudřilo, takže se do záchranné operace opět mohla zapojit záchranářská letadla.

    Naděje na možné nalezení letadla ve středu zvýšila satelitní společnost GISTDA. Ta oznámila, že její technologie odhalila v moři 2700 kilometrů od Perthu asi 300 plovoucích předmětů o velikosti od dvou do 15 metrů. Zda jde o trosky letadla, ale není schopna potvrdit. Byly asi 200 kilometrů od místa, kde předtím francouzský satelit objevil 122 objektů.

    Letadlo letící 8. března z Kuala Lumpuru změnilo kurz a místo do Pekingu zamířilo na jih. Na palubě bylo 239 lidí a malajsijské úřady už vyloučily, že někdo z nich přežil. O příčině havárie se spekuluje. Nejčastěji se uvažuje o únosu či sabotáži, ale vyloučeny nejsou ani technické problémy.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka