Při pátrání po troskách letadla objevili další plovoucí objekty

30.03.2014

 

    Peking 29. března (ČTK) - V jižní části Indického oceánu dnes pokračovalo pátrání po troskách havarovaného malajsijského letadla. Do oblasti se vypravilo osm letadel a sedm lodí, které prohledaly část oceánu o rozloze 252.000 kilometrů čtverečních. Čínský letoun, který se na záchranné operaci podílí, zaznamenal tři nové podezřelé objekty, které by mohly být zbytky letadla, uvedla agentura Nová Čína. Předměty měly prý bílou, oranžovou a červenou barvu. Jejich spojitost se zmizelým letadlem ale zatím nebyla prokázána. 

 

    Malajsijský ministr obrany a dopravy Hishammuddin Hussein při setkání s novináři uvedl, že zatím nemá žádné informace o tom, zda by mohlo jít skutečně o zbytky pohřešovaného stroje. "Musíme počkat, až se jim podaří tyto předměty vylovit," řekl ministr, který předtím v doprovodu své ženy a dětí navštívil příbuzné cestujících z malajsijského letadla. 

 

    Australské úřady na základě nových dat z radaru v pátek posunuly oblast pátrání po troskách o 1100 kilometrů na severovýchod. Podle nových údajů z radaru, které poskytla Malajsie, totiž letěl stroj rychleji, než se předpokládalo, takže kvůli vyšší spotřebě se rychleji ocitl bez paliva. 

 

    Australská a čínská pátrací letadla objevila několik podezřelých plovoucích objektů již v minulých dnech. Jak uvedl Kevin Short z novozélandského letectva, které se pátrání rovněž účastní, i dnes mají letouny za úkol předměty vyfotit a následně nasměrovat lodě do přesných míst, kde se nacházejí. "Nevíme, kolik se tam může nacházet jiného odpadu souvisejícího například s rybolovem," uvedl ve svém prohlášení Australský úřad pro námořní bezpečnost. Jak úřad dodal ve zprávě po skončení dnešního pátrání, dvě z lodí již vytáhly z moře množství předmětů, žádný ale nesouvisel s pádem letadla. 

 

    Zatímco v předchozích dnech bylo pátrání často přerušeno kvůli špatnému počasí, zejména silnému dešti a větru, dnes k ničemu takovému nedošlo. V oblasti nicméně kvůli dešťovým přeháňkám panovala snížená viditelnost na pouhé čtyři kilometry. Pátrání bude pokračovat v neděli ráno. 

 

    Letadlo letící 8. března z Kuala Lumpuru změnilo kurz a místo do Pekingu zamířilo na jih. Na palubě bylo 239 lidí a malajsijské úřady už vyloučily, že někdo z nich přežil. O příčině havárie se spekuluje. Nejčastěji se uvažuje o únosu či sabotáži, ale vyloučeny nejsou ani technické problémy. 

 

    Vše by mohly objasnit černé skříňky letadla, nicméně ty se zatím rovněž nedaří najít. Problém je, že tato zařízení nedokážou vysílat signál o své pozici do příliš velké vzdálenosti. Takže je nejprve potřeba zúžit prostor, ve které se letadlo hledá. Jak poznamenala BBC, pátrací týmy přitom tlačí čas. Životnost baterie černých skříněk je údajně 30 dní, poté prý přestanou vysílat signál. Dnešek byl přitom již 22. dnem pátrání po zmizelém letounu. 

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka