Aerolinky LOT loni poprvé od roku 2008 vykázaly zisk

03.04.2014


    Varšava 2. dubna (ČTK) - Polská letecká společnost LOT vykázala v loňském roce poprvé od roku 2008 zisk. Podle firmy k tomu přispěla restrukturalizace a nová letadla Boeing 787 Dreamliner. Čistý zisk loni dosáhl 26 milionů zlotých (PLN; 171,3 milionu Kč), ve srovnání se ztrátou 400 milionů zlotých v roce 2012.

    Státem kontrolovaná firma měla několik let problémy s obrovskými ztrátami a vkládala velké naděje právě do nových letadel Dreamliner. Místo toho se však objevilo množství problémů, kvůli kterým musela být letadla po určitou dobu vyřazena z provozu.

    LOT je jednou ze třinácti leteckých společností, které mají dreamlinery v provozu a odhaduje, že v letech 2012 a 2013 ji problémy těchto letadel stály kolem 100 milionů zlotých (659 milionů Kč). Nicméně LOT se zároveň domnívá, že letadlo je důvodem oživení poptávky po dálkových letech a odhaduje, že mu Dreamliner přinesl loni 95 milionů zlotých.

    Na provozní úrovni však firma ještě vykázala ztrátu čtyři miliony zlotých, a to kvůli nákladům na reorganizaci, omezení tras, snížení počtu zaměstnanců a silné konkurenci na trhu. Aerolinky původně čekaly, že vykážou za rok 2013 čistou ztrátu 196 milionů zlotých a provozní ztrátu 142 milionů PLN.

    Společnost loni přepravila zhruba 4,6 milionu cestujících, což je podle agentury Reutrers asi o pět procent méně než o rok dříve.

    Aerolinky LOT vznikly před 85 lety a patří mezi nejstarší na světě. Několik let již společnost hledá nového investora. Polský parlament loni schválil návrh zákona, který otevírá cestu k privatizaci firmy.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka