V Indickém oceánu se dál intenzivně pátrá po malajsijském letadle

06.04.2014


    Perth/Kuala Lumpur 6. dubna (ČTK) - Pátrání po pohřešovaném malajsijském letounu se zaměřuje na ověřování několika signálů zachycených v Indickém oceánu v oblasti, kde letadlo mohlo spadnout. Míří tam lodě a letadla několika zemí, jež se na pátrání podílejí.

    Signály, které by mohly pocházet z černých skříněk havarovaného stroje, jako první zachytilo čínské hlídkovací plavidlo Chaj-sün v pátek a podruhé v sobotu na místě vzdáleném asi dva kilometry od prvního. Podle čínské televize byly na frekvenci standardně používané v černých skříňkách. Koordinátor pátracích operací Australan Angus Houston to označil ze "důležité vodítko". Podle něj však neexistuje jistota, že by signály pocházely z pohřešovaného stroje. Upozornil také na to, že nepřicházely pravidelně, přičemž zařízení v letadlech má vydávat zvuk po minutě. K místu míří kromě jiných loď britského námořnictva Echo vybavená detektorem zvuků z velkých hloubek a desítka letadel.

    Australské plavidlo Ocean Shield, které za sebou rovněž táhne zařízení na lokalizaci zvuků ve velkých hloubkách, ale zamířila na jiné místo, kde zachytila další signál. Po jeho vyhodnocení se pak připojí k pátrání na místě označeném Číňany.

    Černé skříňky jsou vybaveny bateriemi, které vysílají signál zhruba 30 dní. Protože letadlo společnosti Malaysia Airlines se ztratilo 8. března, lhůta pro zachycení jejich vysílání se krátí.

    Podle Houstona se nyní pátrací tým zaměří při hledání trosek na jižní oblast dosud uváděné plochy o obrovské rozloze, kde by se mohly zbytky stroje nacházet. Jedná se o území vzdálené přes 2000 kilometrů jihozápadně od australského přístavu Perth. Celkem 12 letadel a 13 lodí by dnes mělo prohledávat plochu 216.000 čtverečních kilometrů.

    Po pohřešvaném letadle se dosud nenašly žádné trosky, ale podařilo se přibližně vypočítat dráhu jeho letu. Odchýlilo se od původní trasy z Kuala Lumpuru do Pekingu a zamířilo na západ a pak na jih. Na jeho palubě bylo 239 lidí, mezi nimi přes 150 Číňanů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka