Lufthansa obnovuje provoz po třídenní stávce pilotů

06.04.2014


    Berlín 5. dubna (zpravodaj ČTK) - Německé aerolinky Lufthansa obnovují provoz pro třídenní stávce pilotů, která skončila dnes o půlnoci. Ještě dnes dopoledne byly zrušeny čtyři desítky letů, převážně v rámci Evropské unie, odpoledne by se podle Lufthansy už mělo létat podle běžného letového řádu. Stávka podle předběžných odhadů mohla společnosti způsobit škody až 75 milionů eur (2,1 miliardy Kč), což odpovídá zhruba pěti procentům plánovaného provozního zisku za letošní rok.

    Celkem Lufthansa během třídenní stávky zrušila 3800 letů, což odpovídá 90 procentům jejího běžného provozu. S následky protestu se společnost potýkala ještě dnes, kdy musela v ranních a dopoledních hodinách odvolat desítky letů. Vedly ji k tomu logistické problémy, protože před zahájením stávky se nepodařilo dostat na místa odletů potřebné stroje. Zhruba desítka zámořských letů ještě bude v důsledku stávky zrušena v neděli a v pondělí.

    Protest pilotů zasáhl i spojení Prahy s Frankfurtem nad Mohanem a s Kolínem nad Rýnem, ve středu, ve čtvrtek i v pátek byly zrušeny všechny lety Lufthansy a její dceřiné společnosti Germanwings mezi těmito městy. Dnešní rušení letů se už ale Prahy nedotklo a ranní spoje Lufthansy z Frankfurtu a Mnichova do Prahy i opačným směrem byly odbaveny podle plánu.

    Odborový svaz Vereinigung Cockpit (VC) vyhlásil stávku, aby zvýšil tlak na vedení Lufthansy při jednáních o lepších pracovních podmínkách pro piloty. Požadují, aby Lufthansa neposouvala hranici pro předčasný odchod do důchodu z 55 na 60 let. Piloti chtějí také během nadcházejících dvou let zvýšit plat o deset procent. V současnosti je průměrný plat pilotů Lufthansy 180.000 eur (4,9 milionu korun) ročně.

    Odbory jsou s protestem spokojené. "Z našeho pohledu proběhla stávka úspěšně. Myslím, že jsme dali zřetelně najevo, že si nenecháme všechno líbit," řekl rozhlasové stanici Deutsche Welle mluvčí VC Jörg Handwerg. Odbory podle něj nevylučují možnost další stávky, pokud by Lufthansa nepřistoupila na jejich požadavky, do konce dubna ale s žádnou další protestní akcí nepočítají.

    Vedení Lufthansy nicméně nepředpokládá, že by pilotům předložilo novou nabídku kolektivní smlouvy, která by vyšla vstříc požadavkům odborů. Společnost je přesvědčena, že základem k jednání by měl být návrh smlouvy vypracovaný ještě před stávkou.

    Termín pro rozhovory mezi vedením aerolinek a piloty zatím ještě není stanoven. Mluvčí Lufthansy Barbara Schädlerová dnes řekla deníku Rheinische Post, že nyní je pro společnost nejdůležitější návrat k běžnému provozu. V dalších dnech ale chce vedení firmy navázat s odbory kontakt.

    Kromě Lufthansy způsobila stávka škody i letištím, která přišla o miliony eur na poplatcích za odbavené cestující. Ztráty hlásí i podniky nabízející služby na letištích, kterým se kvůli úbytku pasažérů snížil obrat.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka