Boeing a GE mohou dodat součástky do Íránu

06.04.2014


    Washington 5. dubna (ČTK) - Výrobce letadel Boeing a výrobce motorů General Electric získali od amerického ministerstva financí povolení k vývozu náhradních dílů pro komerční letadla do Íránu. Povolení je součástí dočasného uvolnění sankcí vůči Íránu od ledna letošního roku. Podle Boeingu je vývoz náhradních dílů nutný k zachování bezpečnosti létání.

    Mluvčí GE Rick Kennedy uvedl, že ministerstvo schválilo žádost firmy o servis 18 motorů prodaných do Íránu koncem 70. let minulého století. Servis se uskuteční v zařízeních vlastněných GE nebo německou MTU Aero Engines, která má oprávnění tuto činnost provádět. Zástupci GE, MTU a íránských aerolinek Iranair se mají příští týden sejít v Istanbulu, kde budou jednat o tom, co je potřeba udělat.

    Mluvčí Boeingu oznámil, že zástupci Boeingu budou teprve kontaktovat zástupce íránské strany, aby se domluvili, které součástky budou aerolinky potřebovat. Povolení se vztahuje pouze na součástky potřebné k zajištění bezpečného provozu starších letadel Boeingu, které Írán koupil před revolucí v roce 1979, a nedovoluje žádné jednání o prodeji nových letadel do Íránu.

    Prodej součástek bude prvním akceptovaným obchodním stykem mezi americkými společnostmi z leteckého průmyslu a Íránem od zavedení sankcí v roce 1979 poté, co radikální studenti na velvyslanectví v Íránu uvěznili 52 Američanů a zadržovali je 444 dní. Sankce pak byly prohloubeny kvůli sporu o íránský jaderný program. Částečně uvolněné byly po loňské listopadové dohodě Íránu s šesti světovými mocnostmi o omezení jaderných aktivit.

    V rámci uvolnění sankcí bylo dohodnutou, že Boeing a jeho evropský konkurent Airbus mohou íránským aerolinkám prodat náhradní díly pro letadla zakoupená před rokem 1978. Írán tvrdí, že sankce mu zabránily v obnově flotily, přinutily jej používat ruská letadla neodpovídající standardu a dávat dohromady letadla, která již dlouho přesluhují. Od roku 1990 aerolinky podle místní tiskové agentury IRNA zaznamenaly více než 200 nehod při kterých zahynulo přes 2000 osob.

    Jeden z íránských úředníků agentuře Reuters v listopadu řekl, že pokud budou sankce zcela zrušeny, bude země potřebovat koupit 250 až 400 letadel.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka