Polská prokuratura prý ze smolenské nehody obviní ruské dispečery

11.04.2014


    Varšava 10. dubna (ČTK) - Polská vojenská prokuratura zamýšlí obvinit ruské letové dispečery v souvislosti s nehodou polského vládního letadla před čtyřmi roky u ruského Smolenska. Na svém webu to dnes napsal list Nasz Dziennik. V troskách letounu tehdy zahynul prezident Lech Kaczyński, jeho manželka a téměř stovka vysokých představitelů veřejného života.

    Podle přesvědčení polských vyšetřovatelů personál na smolenském vojenském letišti, kde mělo letadlo přistát, k neštěstí přispěl, napsal deník. Zatím však není rozhodnuto, zda letovým dispečerům připíšou na vrub porušení letových předpisů nebo zavinění neštěstí v letecké dopravě.

    Druhý případ s sebou podle polského listu nese přísnější postih a při prokázání úmyslu může znamenat až 12 let vězení. Nicméně vyšetřovatelé prý nemají žádný důkaz o tom, že by službukonající osazenstvo letiště neštěstí způsobili záměrně.

    Na chyby ruských dispečerů poukázala už dříve zpráva vypracovaná speciální komisí, kterou vedl bývalý ministr vnitra Jerzy Miller. Uvedli prý piloty v omyl informací, že stroj letí ve správném kursu, ačkoliv to nebyla pravda. Podle zprávy to muselo být na radaru kontrolní věže viditelné. Rusové tvrdí, že kvůli poruše nebyly pořízeny žádné záznamy, ale polská strana má podezření, že jde o snahu zatajit vinu smolenských dispečerů.

    Moskva veškeré výtky Varšavy související s touto leteckou katastrofou odmítla.

    Vyšetřování Millerovy komise ale také ukázalo, že piloti zanedbali přípravu na let, nedodrželi všechny bezpečnostní předpisy a nesprávně ovládali některé přístroje v letadle. Posádka prý také nedokázala pořádně spolupracovat.

    Polský vládní speciál Tupolev 154M havaroval u Smolenska 10. dubna 2010 krátce před přistáním. Nehodu nepřežil nikdo z lidí na palubě. Mezi oběťmi byl prezident Kaczyński, celé velení armády a řada dalších státních činitelů včetně poslanců. Delegace do Smolenska cestovala, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců Poláků, které tam v roce 1940 povraždila tajná sovětská policie NKVD.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka