Praha 1 chce pomník letcům z druhé světové války v centru Prahy

11.04.2014


    Praha 9. dubna (ČTK) - Praha 1 podporuje snahu britského velvyslanectví umístit památník československým letcům bojujících v řadách RAF za druhé světové války v centru města. Pomník v podobě okřídleného lva by měl stát v lokalitě s vysokou návštěvností, řekl dnes novinářům starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Socha by prý mohla být na Klárově nebo dočasně u areálu ministerstva obrany poblíž Pražského hradu.

    Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v ČR. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka tehdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla.

    Britská ambasáda by ráda sochu umístila na Klárově, podle Lomeckého se diskutovalo také o Palachově náměstí a prostoru před Pelleovou vilou. Zástupci magistrátu jsou ale k umístění v centru města skeptičtí, do 17. června se podle nich nepodaří vhodné místo a potřebná povolení zajistit. Navrhli proto dočasné umístění do areálu vojenského muzea na Vítkově. Výhrady s lokalitami v centru mají podle Lomeckého i pražští památkáři.

    Odhalení pomníku mimo centrum se nelíbí zástupcům britské komunity. "Vyjádřili určitou nespokojenost s umístěním. My s tímto názorem souhlasíme. Budeme usilovat, aby byl v Praze 1," řekl Lomecký. Poznamenal také, že s umístěním nelze otálet, protože válečných letců z druhé světové války kvůli vysokému věku ubývá.

    I když není vybrané místo, kde bude pomník vztyčen, organizátoři již mají jasno o podobě slavnostního ceremoniálu. Okřídlený lev bude odhalen během západu slunce. Celá akce začne koncertem pochodové hudby RAF College Band, po níž zahraje sbor královských bubeníků a dudáků. Poté, co bude pomník odhalen, přeletí nad Vltavou stíhačka Spitfire, na kterých Čechoslováci létali.

    Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku v druhé světové válce. V bitvě o Británii během léta a podzimu 1940 létalo podle údajů Muzea RAF 2917 pilotů, z toho asi pětina pocházela ze zahraničí, včetně 145 Poláků a 88 Čechoslováků. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu přes 2500 československých pilotů, 493 z nich v bojích zahynulo.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka