Pardubickému letišti vzrostl v 1. čtvrtletí počet pasažérů

13.04.2014

 

    Pardubice 13. dubna (ČTK) - Pardubické letiště přepravilo v první čtvrtině roku 41.500 cestujících. Počet pasažérů vzrostl meziročně o 1500 lidí. Hlavní klientelu letiště tvoří mimo letní sezonu Rusové. ČTK to řekl ředitel společnosti East Bohemian Airport (EBA) Jan Andrlík. 

 

    "Ruská klientela je pro nás alfou a omegou, hlavně v zimních měsících. V sezoně charterů začíná převažovat naše klientela, to jsou pochopitelně odlety na dovolenou," řekl Andrlík. 

 

    Loni terminálem prošlo více než 180.000 pasažérů. Počty cestujících tak meziročně vzrostly téměř o polovinu. Andrlík podotýká, že množství klientů už neporoste takových tempem jako poslední dva roky. 

 

    "Už nelze čekat, že budeme mít nárůst o desítky procent. Pasažérů zase přibude, až postavíme nový terminál, na povoleních nyní pracujeme. Akcionáři (město a kraj) musejí schválit bankovní úvěr," řekl Andrlík. 

 

    Pardubické letiště si bude muset na stavbu terminálu půjčit 250 milionů korun. Bude pak schopné obsloužit čtvrt milionů cestujících ročně. Na splácení si musí vydělat. Podle Andrlíka bylo loňské hospodaření nejlepší v historii firmy a společnost vykáže velmi dobrý výsledek. 

 

    "Snažíme se zlepšit výkonnost letiště, abychom byli schopní splácet úvěr, zlepšili jsme například zázemí pro obsluhu letadel. Získali jsme status letiště první kategorie. Přirovnal bych to k tomu, že jsme teď jako pětihvězdičkový hotel," řekl Andrlík. 

 

    Část modernizace provozu letiště dokončilo předloni. S přispěním evropských dotací opravilo za 250 milionů korun palivové zázemí, pojezdové a spojovací dráhy. 

 

    Z pardubického letiště lidé v sezoně létají do Turecka, Řecka, Albánie, Černé Hory a Bulharska. Ruské přepravní společnosti létají do Pardubic z Moskvy, Petrohradu a Jekatěrinburgu. O linky do Ruska se teď zajímají i České aerolinie. 

 

    "Podaly si žádost na ministerstvu dopravy o přidělení práv na našem letišti. Zatím neznáme letový řád a nevíme, koho chtějí vozit. Podle zákona nemohou z linky vyřadit ruského přepravce," řekl Andrlík. 

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka