První akce ponorky pátrající po ztraceném letu předčasně ukončena

15.04.2014


    Perth (Austrálie) 15. dubna (ČTK) - První pátrací operace robotické ponorky, kterou záchranáři používají k hledání více než měsíc pohřešovaného malajsijského letadla, musela být předčasně ukončena. Automatické podmořské plavidlo Bluefin-21, které na dně Indického oceánu zkouší lokalizovat černé skříňky letounu, překročilo limit operační hloubky 4500 metrů. Následně se spustil bezpečnostní mechanismus, který navedl ponorku zpět na hladinu, uvedla dnes agentura DPA.

    Zatím není jasné, zda Bluefin-21 našel stopy po letu MH370, který se s 239 lidmi na palubě ztratil 8. března cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Analýza záznamu prozatím nebyla dokončena. Pokud to podle BBC počasí dovolí, další mise ponorky začne do několika hodin.

    Automatická ponorka ukončila misi již po šesti hodinách, ačkoli pod vodou měla strávit 20 hodin, čtyři hodiny pak byly vyhrazeny pro stahování získaných dat. Ze zmíněných dvaceti hodin měl samotný průzkum dna trvat 16 hodin, dvě hodiny byly určeny pro sestup robotického aparátu do hlubin a dvě hodiny mělo trvat také vynoření.

    Žlutá ponorka ve tvaru torpéda dlouhá necelých pět metrů má prověřit oblasti mořského dna v místech, odkud pocházejí předpokládané signály z černých skříněk. Ponorka bez posádky dokáže vytvořit zvukovou mapu oblasti a odhalit případné trosky letadla. Letoun podle vyšetřovatelů z neznámých důvodů změnil kurz, stočil se na jih a zřítil se do Indického oceánu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka