Ponorka hledající letadlo byla poprvé na dně celých 16 hodin

17.04.2014


    Perth (Austrálie) 17. dubna (ČTK) - Vyšetřovatelé analyzují data z robotické ponorky, která dnes poprvé dokončila celou svou průzkumnou misi na dně Indického oceánu při pátrání po zmizelém malajsijském letadle. Testy nicméně vyloučily, že by ropná skvrna objevená před několika dny opodál pocházela z pohřešovaného letounu. Informovala o tom agentura AP.

    Středisko pověřené koordinací pátracích akcí sdělilo, že testy vzorků odebraných z ropné skvrny ukázaly, že se nejedná o letecké palivo ani o hydraulickou kapalinu. Vzorky byly odebrány ze skvrny nacházející se asi 5,5 kilometru od míst, kde byly minulý týden zachyceny možné signály z černých skříněk letounu.

    Ve stejné oblasti pracuje i ponorka Bluefin 21. Ta dnes poprvé hledala na mořském dně trosky letadla celých plánovaných 16 hodin. V předchozích dvou dnech se ponorka vždy vynořila předčasně kvůli přílišné hloubce a technickým problémům.

    Letadlo společnosti Malaysia Airlines se ztratilo 8. března s 239 lidmi na palubě cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podle vyšetřovatelů se stroj z neznámých důvodů odchýlil z trasy a skončil v Indickém oceánu.

    Pětimetrová žlutá ponorka bez posádky je spouštěna pod hladinu každých 24 hodin. Dvě hodiny zabere sestup robota do hlubin, 16 hodin průzkum oceánského dna, dvě hodiny návrat nad hladinu a čtyři hodiny stahování dat.

    Ponorka Bluefin 21 v noci na dnešek "splnila misi v celé délce trvání v prohledávané zóně a připravuje se na další", sdělilo středisko pověřené koordinací pátracích akcí.

    Podle agentury AP ponorka zatím při svém hledání zmapovala 90 kilometrů čtverečních mořského dna západně od australského přístavu Perthu. Američtí pátrači v úterý odhadli, že průzkum vymezené zóny o rozloze 600 kilometrů čtverečních, kde se podle vyšetřovatelů letadlo potopilo, potrvá ponorce šest týdnů až dva měsíce.

    Dnes ale australský premiér Tony Abbott řekl, že by operace ponorky mohla být dokončena během týdne. "Domníváme se, že to bude dokončeno přibližně za týden. Pokud trosky nenajdeme, hledání zastavíme a poradíme se o druhé etapě pátrání," citovala Abbotta agentura AFP. Analýza dosavadních údajů z ponorky žádné nové poznatky o pohřešovaném letadle nepřinesla.

    Kromě ponorky pátrá po troskách ztraceného boeingu také 12 letadel a 11 lodí. Ty se zaměřují na mořskou hladinu, kde by mohly části stroje plavat. Šéf pátracích operací Angus Houston uvedl, že prohledávání hladiny bude během několika dní ukončeno.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka