Německo bude muset investovat stovky milionů eur do letiště Tegel

17.04.2014


    Berlín 17. dubna (zpravodaj ČTK) - Německo bude muset investovat stovky milionů eur do zastaralého berlínského letiště Tegel, aby ho udrželo v provozu. Nové letiště Willyho Brandta, které mělo Tegel nahradit, totiž pravděpodobně nebude v provozu dříve než v roce 2017. Deníku Die Welt to dnes řekl předseda dopravního výboru německého Spolkového sněmu Martin Burkert.

    Moderní letiště Willyho Brandta mělo být v provozu už od podzimu 2011. Od té doby musel být termín jeho otevření kvůli problémům s protipožárním zabezpečením a dalším stavebním nedostatkům už čtyřikrát odložen a v současnosti žádné pevné datum stanoveno není. Předseda dozorčí rady letiště Hartmut Mehdorn chce termín zprovoznění letiště oznámit na konci letošního roku.

    "Osobně bych nic nevsadil na to, že letiště bude v provozu před rokem 2017. Všechny indicie, které mám, ukazují spíš na to, že otevření letiště přijde ještě mnohem později," řekl Burkert. Za realistický termín otevření považuje rok 2019.

    Letiště Williho Brandta má na jihu metropole nahradit už nevyhovující berlínská letiště Tegel a Schönefeld. Burkert ale upozornil, že kvůli opakovaným odkladům bude pravděpodobně nutné investovat do rekonstrukce tegelského letiště, aby nadále splňovalo standardy pro mezinárodní letecký uzel. "Bude na to potřeba několik set milionů eur," podotkl šéf parlamentního výboru.

    Kromě toho rostou také náklady na stavbu letiště Willyho Brandta. Stavbu financují německý stát a spolkové země Braniborsko a Berlín, které dosud poskytly na projekt 4,6 miliardy eur (126 miliard korun). Tyto peníze ale stavitelé do konce roku spotřebují a pro pokračování stavby nutně potřebují získat dalších 1,1 miliardy eur (30,2 miliardy korun). Původní rozpočet letiště přitom byl zhruba 2,5 miliardy eur (68,6 miliard korun).

    Letiště Willyho Brandta se má stát třetím největším v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 milionů pasažérů, jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 milionů cestujících za rok.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka