V Plasích na Plzeňsku bude za dva týdny dvoudenní letecká show

17.04.2014


    Plasy (Plzeňsko) 16. dubna (ČTK) - Otevření lahve piva vrtulníkem, letecká bitva z první světové války s pyrotechnickými efekty a slalom paraglidistů budou mimo jiné na programu Dne ve vzduchu na letišti v Plasích na severu Plzeňska, který patří k největším leteckým show v zemi. Letos se bude konat 26. až 27. dubna. ČTK to řekli organizátoři 12. ročníku Jiří Pěč a Jonáš Novotný.    "Veřejnosti se úplně poprvé představí zbrusu nová akrobatická formace Red Bull. Společnost před startem letošní sezony oficiálně představila nové The Flying Bulls Duo pilotů Stanislav Čejka a Jan Rudzinskij," uvedl Pěč. Akrobatická formace představí poprvé nová německá letadla XtremeAir XA42, nejrychlejšími stroje zkonstruované pro akrobatické létání s rychlostí až 450 kilometrů za hodinu.

    Dalším lákadlem bude ukázka chemického postřiku vrtulníkem Robinson R44, který je díky speciálnímu americkému zařízení zřejmě jediným v ČR, který podobnou věc dokáže s přesností na metry. "Jde o premiéru speciálního práškovacího vrtulníku, který vyjde zemědělce výrazně levněji než postřiky letadlem," uvedl Pěč.

    Paraglidista Petr Matoušek, úřadující mistr světa, předvede unikátní slalom mezi jedenáctimetrovými pylony na padáku. Pro milovníky historických strojů vzlétnou letouny Zlín 381 "Basa" a Aero C-14. Basa je jedním ze dvou dochovaných létajících exemplářů na světě. Je kompletně zrestaurovaný do originální podoby, v níž se se představil v roce 1947, stejně jako Aero C-104. Dále bude na programu akrobacie na kluzáku, parašutistické sestavy a modeláři. "Čtyři modely čmeláků předvedou Jožina z bažin," uvedl vedoucí letového provozu Karel Mařík.

    Program začíná každý den v 10:00. Připraveny jsou vyhlídkové lety, atrakce pro děti a hudební kapely. Dále nabídne ukázku zásahové policejní jednotky v součinnosti s vrtulníkem, ukázku zásahu hasičů při autonehodě. Na ploše budou velkoplošné obrazovky.

    Den ve vzduchu je největší podobnou akcí svého druhu na západě Čech. Každý rok ji navštíví zhruba 20.000 diváků. Akci každoročně zahajují přelety armádních letounů Jas-39 Gripen, které se v roce 2006 poprvé představily právě v Plasích. "Letos ukážou také akrobacii, tedy vysokou pilotáž. Poprvé bude v okolí uzavřený vzdušný prostor," uvedl Novotný. Podobných leteckých show je v tuzemsku deset.

    Na letiště v Plasích pojede z konečně tramvaje v Plzni-Bolevci zdarma speciální autobus, diváky odveze i zpět. Motoristé budou mít parkoviště zdarma. Poblíž letiště mají kapacitu přes 3000 míst, v Plasích jsou další tisíce míst. Vstupné pro dospělé se drží několik let na 200 korunách a u dětí nad šest let činí 50 Kč.

Zdroj ČTK
Foto WIKI

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka