Robotická ponorka hledající malajsijské letadlo je opět v akci

18.04.2014


    Perth (Austrálie) 18. dubna (ČTK) - Robotická ponorka se dnes vrátila do hlubin Indického oceánu, aby zde pátrala po malajsijském letadle, které v oblasti zmizelo před více než měsícem. Předchozí čtyři mise této malé ponorky bez posádky Bluefin nepřinesly podle agentury AP žádné stopy po letounu.

    Letadlo společnosti Malaysia Airlines se ztratilo 8. března s 239 lidmi na palubě cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podle vyšetřovatelů se stroj z neznámých důvodů odchýlil z trasy a skončil v Indickém oceánu. Teprve minulý týden se podařilo zachytit možné signály z černých skříněk letounu.

    Podle agentury AP robotická ponorka zatím při svém hledání zmapovala 90 kilometrů čtverečních mořského dna západně od australského přístavu Perthu. Američtí pátrači v úterý odhadli, že průzkum vymezené zóny o rozloze 600 kilometrů čtverečních, kde se podle vyšetřovatelů letadlo potopilo, potrvá ponorce šest týdnů až dva měsíce.

    Ve čtvrtek ale australský premiér Tony Abbott řekl, že by operace ponorky mohla být dokončena během týdne. "Domníváme se, že to bude dokončeno přibližně za týden. Pokud trosky nenajdeme, hledání zastavíme a poradíme se o druhé etapě pátrání," citovala Abbotta agentura AFP.

    Kromě ponorky pátrá po troskách ztraceného boeingu také asi 12 letadel a 11 lodí. Ty se zaměřují na mořskou hladinu, kde by mohly části stroje plavat. Šéf pátracích operací Angus Houston ve čtvrtek uvedl, že prohledávání hladiny bude během několika dní ukončeno.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka