Senát chce opravit normu zpřísňující vstup na letištní plochy

24.04.2014


    Praha 23. dubna (ČTK) - Senát dnes vrátil poslancům kvůli legislativním chybám novelu zákona o civilním letectví o zpřísnění prověřování lidí, kteří mohou bez dohledu vstupovat na letištní plochu a do dalších vyhrazených prostor. Senátoři s podporou ministerstva dopravy navrhli omyly opravit.

    O "několika drobných chybách", která se nedotýkají podstatných ustanovení, hovořil ministr dopravy Antonín Prachař. Naopak senátor Pavel Lebeda uvedl, že senátní právníci sepsali omyly na čtyři strany. Senátoři přijali za Prachařova souhlasu pozměňovací návrh, který je napravuje.

    Zavedení přísnějších pravidel souvisí s rostoucími nároky Evropské unie na bezpečnost na letištích. Lidé s právem pohybu na letišti bez dohledu musí mít bezpečnostní osvědčení o spolehlivosti a v současné době pro jeho získání stačí výpis z rejstříku trestů a čestné prohlášení, že žadatel není stíhán policií a orgány činnými v trestním řízení.

    Ministerstvo dopravy to pokládá za nedostatečné. Navrhlo, aby si Úřad pro civilní letectví u každého vydávaného osvědčení vyžádal výpis z policejních databází. Nebude ale muset prověřovat například policisty, hasiče nebo pracovníky tajných služeb.

    Změnu ministerstvo zdůvodnilo tím, že rozsah ověřování spolehlivosti podle dosavadních předpisů spočívá pouze v ověření bezúhonnosti, což celou proceduru činí víceméně formální. Nově zákon hovoří o tom, že důvěryhodným bude takový člověk, u kterého není možné spatřovat specifické riziko. Tím se rozumí důvodné podezření, že dosavadní chování dané osoby, její pracovní nebo společenské styky významně nasvědčují tomu, že by mohla vystavit civilní letectví nebezpečí protiprávního činu.

    Sněmovna do vládní předlohy vložila ustanovení, které umožní odepřít letové navigační služby leteckým společnostem, pokud by za ně dlouhodobě neplatily. Ustanovení je namířeno proti těm leteckým firmám, které za tyto služby dluží víc než 100.000 korun déle než tři měsíce. Nebylo by možné odepřít tyto služby v případě ohrožení bezpečnosti nebo plynulosti letového provozu. Poplatky za letové a navigační služby vybírá Řízení letového provozu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka