Čtvrtletní zisk Boeingu kvůli penzím klesl, letadel dodal víc

24.04.2014


    Chicago 23. dubna (ČTK) - Zisk amerického výrobce letadel Boeing v letošním prvním čtvrtletí klesl o 13 procent na 965 milionů dolarů (19,1 miliardy Kč). Způsobil to odpis spojený se změnami v penzijních plánech. Příjmy společnosti se ale zvýšily více, než se čekalo, a také dodávky civilních letadel byly vyšší než před rokem. Vyplývá to z dnešního sdělení firmy.

    Za první tři měsíce roku srolovalo z montážních linek Boeingu 161 nových letadel, o 18 procent více, než za stejné období před rokem. Příjem společnosti za tři měsíce ke konci března stoupl o osm procent na skoro 20,5 miliardy dolarů z téměř 18,9 miliardy dolarů před rokem.

    V loňském prvním čtvrtletí Boeing hospodařil se ziskem 1,1 miliardy dolarů. Letos ale musel zaúčtovat účetní odpis 330 milionů v souvislosti s upravenými penzijními plány.

    V přepočtu na akcii ovšem základní zisk očištěný o některé náklady včetně nákladů na zaměstnanecké penze stoupl, a to o tři centy na 1,76 dolaru na akcii. Analytici na Wall Street oslovení společností FactSet očekávali, že tento zisk dosáhne jen 1,56 dolaru na akcii a také příjem bude menší, než nakonec společnost vykázala.

    Poptávka po civilních letadlech zůstává silná, protože letecké společnosti rozšiřují své flotily a nahrazují starší stroje modernějšími modely, upozornil list Wall Street Journal. Boeing nadále doufá, že v letošním roce dodá zákazníkům 715 až 725 civilních letadel. Zvýšil ovšem odhad zisku na akcii za celý letošní rok na 7,15 až 7,35 USD na akcii. Původní odhad byl o 15 centů nižší.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka