Pátrání po troskách malajsijského letounu se rozšíří

28.04.2014


    Canberra 28. dubna (ČTK) - Pátrání pod hladinou oceánu po troskách pohřešovaného malajsijského letadla bude rozšířeno. Oznámil to dnes australský premiér Tony Abbott. Dosavadní hledání trosek letadla, které zmizelo 8. března po startu z Kuala Lumpuru na trase do Pekingu, bylo marné.    Abbott novinářům v Canbeře řekl, že ponorka amerického vojenského námořnictva Bluefin-21 dokončila prohledávání původně vymezené oblasti a zatím nic nenašla. "Už je to 52 dní od zmizení letu Malaysia Airlines číslo 370 a já jsem tu, abych vás informoval, že pátrání vstoupí do nové fáze," řekl Abbott na tiskové konferenci, z níž citovala agentura AP.

    Radarové a satelitní údaje ukázaly, že letoun s 239 osobami na palubě se odklonil daleko od plánované letové trasy. Analýzy naznačují, že mu došlo palivo v odlehlé oblasti oceánu, na kterou se pátrání soustředilo. Navzdory masivnímu hledání, do nějž se zapojilo několik zemí, ale dosud nebyl objeven jediný kousek trosek.

    Původní oblast, kterou ponorka Bluefin (tuňák) prohledávala, byl okruh o poloměru deset kilometrů v hloubce 4,5 kilometrů kolem místa, kde byly 8. dubna zachyceny signály odpovídající vysílání letového záznamníku zmizelého letadla - takzvané černé skříňky.

    "Chci, aby rodiny, aby svět věděl, že Austrálie neuteče od své odpovědnosti. Uděláme vše, co je v lidských silách, abychom tuto záhadu vyřešili," dodal Abbott. "Nenecháme lidi na holičkách. Pátrání se přesune do další fáze, ale rozhodně nekončí."

    Ponorka poslední více než dva týdny vytvářela trojrozměrnou sonarovou mapu dna oceánu. Nyní začnou posádky pátracích plavidel prohledávat celou oblast možného dopadu letadla, což je prostor dlouhý asi 700 kilometrů a 80 kilometrů široký, upřesnil Abbott.

    To bude obrovský úkol - a vyžádá si spoustu času, varují odborníci. "Když všechno půjde perfektně, pak bych řekl, že si povedeme dobře, pokud to zvládneme za osm měsíců," řekl vedoucí pátracího týmu Angus Houston. Počasí a technické problémy ovšem mohou tuto dobu značně prodloužit, dodal.

    Australští oficiální činitelé kontaktují soukromé společnosti, zda by mohly poskytnout další sonarová mapovací zařízení, která by bylo možné vléct za loděmi a rozšířit oblast pátrání.

    Náklady jsou odhadované na 60 milionů amerických dolarů, upřesnil Abbott. Zatím každá ze zemí zapojených do pátrání pokrývala vlastní náklady. Austrálie ale nyní podle premiéra chce oslovit ostatní země, zda by na zvýšené náklady za pronájem dalšího pátracího vybavení nepřispěly.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka