Hoch, který přežil v podvozku letadla, se chtěl dostat za matkou

28.04.2014


    Washington 28. dubna (ČTK) - Patnáctiletý Somálec, který i přes nedostatek kyslíku a teplotu pod bodem mrazu přežil před týdnem v podvozku letadla několikahodinový let z Kalifornie na Havaj, se chtěl dostat za svou matkou žijící v jeho rodné Africe. Vyplývá to z prohlášení jeho přátel a rodiny, které vyzpovídala agentura AP. Chlapec je stále v nemocnici na Havaji, neutrpěl ale žádná vážná zranění. Vyšetřovatelé i aerolinky hovoří o zázraku.

    Mladíkův otec Abdulahi Yusuf uvedl, že jeho syn "bojuje s přizpůsobením se životu v zemi". "Naše situace se zhoršila, když jsme se na několik let v Africe ocitli bez domova poté, co jsme kvůli válce utekli z našeho rodného Somálska. Výsledkem bylo, že můj syn nemohl získat žádné formální vzdělání předtím, než jsme se přestěhovali do Spojených států," dodal otec ve svém prohlášení. Yusuf prý plánuje brzy odcestovat na Havaj, aby se se svým synem setkal a odvezl ho "domů k jeho rodině v Kalifornii".

    Podle zástupce OSN, se kterým mluvila agentura AP, žije chlapcova matka v uprchlickém táboře v Etiopii. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Voice of America uvedla, že se její syn teprve nedávno dozvěděl, že je naživu. Předtím mu prý jeho otec tvrdil, že zemřela. "Vím, že mě hledal a požádala jsem americkou vládu, aby mi pomohla setkat se zase s mými dětmi," uvedla. Její bývalý manžel prý jejich tři děti odvezl do Kalifornie bez jejího vědomí a od roku 2006 o nich neměla žádné zprávy.

    Americké úřady potvrdily, že chlapec do země přicestoval před čtyřmi lety. Jeden z jeho kamarádů z Kalifornie se nechal slyšet, že mladý Somálec byl frustrovaný a necítil se ve Spojených státech doma. "Každý den mi říkal: Chybí mi Somálsko, chybí mi máma," uvedl kamarád, který si nepřál být jmenován. "Prostě jen chtěl vidět svou matku," dodal.

    Ze záznamu bezpečnostní kamery na kalifornském letišti v San Jose je patrné, jak mladík před více než týdnem v neděli ráno přeskočil plot. Pak se dostal do podvozku letadla směřujícího na Havaj. Jeho černý let se provalil až po přistání na havajském ostrově Maui, kde si chlapce na ranveji všimli zaměstnanci letiště. Mluvčí FBI Tom Simon řekl, že větší část letu, který na Havaj trvá asi pět a půl hodiny, byl mladík v bezvědomí.

    Obdobné pokusy černých pasažérů zpravidla končí smrtí, neboť ve vysoké nadmořské výšce nemají dostatek kyslíku a musí také čelit silným mrazům. Cestovní výška stroje byla podle Reuters 11.500 metrů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka