Írán představil údajnou kopii zabaveného bezpilotního stroje USA

14.05.2014


    Teherán/Washington 12. května (ČTK) - Írán představil údajnou kopii amerického bezpilotního letounu, kterého se zmocnil v roce 2011. Stroj byl slavnostně odhalen v neděli na letecké výstavě v Teheránu. Ceremonie se zúčastnil i íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, informovala dnes americká CNN.

    "Bezpilotního letounu se zmocnily íránské ozbrojené síly, jejich jednotka pro elektronický boj letoun zabavila a bezpečně s ním přistála," informovala íránská agentura Tasnim. Na výstavě byla údajná kopie letounu vystavena společně s americkým originálem.

    I Američané potvrdili, že letoun typu RQ-170 od společnosti Lockheed Martin v prosinci 2011 při průzkumném letu v Afghánistánu kvůli technické chybě vnikl do íránského vzdušného prostoru, na východě země se měl ale zřítit. Washington, a dokonce i prezident Barack Obama, tehdy několikrát žádal Teherán o jeho navrácení, Íránci ale všechny žádosti odmítli.

    "Žádná země nevítá špionážní letouny na svém území a žádný stát rovněž toto špionážní vybavení a jeho informace nevrací zpátky do země původu," reagoval tehdy na žádosti jeden z velitelů íránské armády.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka