Záchranáři u Žítkové cvičně řešili leteckou katastrofu

16.05.2014


    Žítková (Uherskohradišťsko) 15. května (ČTK) - Srážku dvou letadel se dvěma desítkami pasažérů a jejich záchranu v náročném horském terénu simulovalo dnešní cvičení hasičů, policistů a zdravotníků na česko-slovenské hranici. Do akce mezi obcí Žítková na Uherskohradišťsku a slovenskou Hornou Sučou se zapojilo téměř 220 členů integrovaného záchranného systému z obou stran hranice. Největší cvičení v letošním roce pořádali hasiči Zlínského kraje, podobná velká akce se společně se Slováky konala naposledy v roce 2003, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Zlínského kraje Libor Netopil.

    V lokalitě Vlčí vrch museli záchranáři řešit situaci, kdy se ve vzduchu srazilo letadlo L 410 s 16 cestujícími a dvoučlennou posádkou s letadlem Cessna 172, ve kterém byli tři lidé. "Při pokusu o přistání se trup letadla L 410 roztrhl, trosky byly rozesety v délce asi 800 metrů," podotkl Netopil. Mezi zemřelými leželi i zranění, další lidé v šoku dezorientovaně bloudili lesem. Někteří zůstali zachyceni v korunách stromů.

    Záchranáři museli zraněné najít, poskytnout jim pomoc a zorganizovat jejich transport do nemocnic. Zároveň museli hasit hořící trosky letadla. Policisté v rojnicích prohledávali les, museli se vypořádat také s těžkým terénem. Úzkými cestami například neprojela některá technika, na místo neštěstí proto museli pěšky.

    "Cílem cvičení bylo prověřit součinnost jednotek integrovaného záchranného systému obou republik. Také procvičení typových činností, jako je havárie letadla, pátrání po osobách, provedení předlékařské pomoci či soustředění zraněných a jejich třídění," uvedl Netopil. Cvičení prověřilo také reakci operačních středisek, na která byla událost nahlášena.

    Podle Pavla Dekreta z hasičského sboru Zlínského kraje šlo o jedno z největších letošních cvičení v republice. Kromě hasičů, policistů a zdravotníků se jej zúčastnily dvě desítky figurantů, zapojeno bylo sedm desítek kusů techniky. Při posledním velkém společném cvičení se Slováky hasiči nacvičovali v roce 2003 zásah ve slovenské obci Drietoma, tehdy byla tématem havárie cisterny s nebezpečnou látkou.

    V reálu hasiči z regionu srážku dvou letadel nepamatují. "Řešíme spíše pády jednotlivých malých letadel, ročně je to asi šest až sedm událostí, bohužel i s tragickými následky. Buď je to chybou pilota nebo vlivem počasí," podotkl Dekret. Čeští a slovenští záchranáři spolupracují v okolí státní hranice zejména při likvidaci lesních požárů nebo pátrání po pohřešovaných lidech.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka