Na hradeckém letišti se bude moci přistávat i za špatného počasí

16.05.2014


    Hradec Králové 15. května (ČTK) - Městské letiště v Hradci Králové by mělo v dohledné době umožnit letadlům vzlet a přistání i za snížené viditelnosti jen s pomocí přístrojů. Dosud je na něm letecký provoz možný pouze za dobré viditelnosti. Zkušební provoz nové služby zvané IFR by letiště chtělo spustit do konce roku, do plného provozu by měl nový systém jít v roce 2015. Od nové služby si letiště slibuje více příletů a tím i více příjmů z přistávacích poplatků. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.    S novou službou IFR budou mít letadla jistotu, že v Hradci Králové přistanou i za špatného počasí. "Podle dostupných statistik je ročně dnů se špatnými povětrnostními podmínkami v Hradci Králové 25 až 30 procent," uvedla Vlčková.

    Spuštění nové služby se Hradec Králové přiblíží velkým letištím, která si přistání za špatné viditelnosti zajišťují svým řízením letového provozu. Hradečtí se však obejdou bez vybudování nákladného řízení letového provozu a novou službu si zajistí i se současným systémem, takzvanou letištní informační službou AFIS.

    "Podmínky pro novou službu musíme splnit zejména po stránce legislativy. Náklady na zřízení IFR odhadujeme na stovky tisíc korun," řekl ČTK ředitel letiště Vladimír Griga. Na zavedení nové služby letiště spolupracuje s ministerstvem dopravy, ministerstvem obrany, Úřadem pro civilní letectví, Řízením letového provozu ČR a pražskou ČVUT.

    Ve své kategorii bude hradecké letiště v ČR prvním, které službu přistání za snížené viditelnosti nabídne. Podle Grigy by o zavedení této služby v budoucnu mohla uvažovat například letiště v Českých Budějovicích či Přerově.

    Hradecké letiště, které spravuje městská společnost Letecké služby Hradec Králové, má statut veřejného vnitrostátního letiště a neveřejného mezinárodní letiště. Letadla z ciziny musejí ohlásit přílet 24 hodin předem. Loni letiště registrovalo 28.878 pohybů letadel, což bylo meziročně o dvě procenta více. Z větších strojů v Hradci nejčastěji přistávají letadla s kapacitou pěti až osmi cestujících. Zejména jde o různé soukromé či firemní lety.

    Loni Letecké služby vykázaly vlastní tržby 3,4 miliony korun, z nichž 922.000 byly příjmy z přistávacích poplatků. Radnice provoz Leteckých služeb loni dotovala 11,9 milionu korun.

Zdroj ČTK
Foto WIKI

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka