Zástupci ČR a Švédska podepsali novou smlouvu o pronájmu gripenů

17.05.2014

 

    Čáslav (Kutnohorsko) 16. května (ČTK) - Zástupci českého a švédského ministerstva obrany dnes na letecké základně v Čáslavi podepsali dodatek ke smlouvě, kterým se prodlouží pronájem letounů Jas-39 Gripen. Česko bude mít 14 švédských nadzvukových stíhaček v pronájmu do roku 2027 s opcí na další dva roky. Smlouvu stvrdili náměstek ministra obrany Bohuslav Dvořák a za švédskou stranu generální ředitel státní obranné a exportní agentury FXM Ulf Hammarström, a to přímo v jednom z čáslavských hangárů s naaranžovanými stíhačkami v pozadí. Těsně po podpisu nad hangárem na počest této události přelétl jeden z gripenů. 

    "Jsem velice rád, že Česká republika má svoje nadzvukové letectvo, že ho bude mít i do budoucna, protože ho považuji za něco víc než jenom výzbroj, ale svým způsobem za součást státnosti," prohlásil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). 

 

    V letech 2015 až 2027 dá stát na financování nadzvukového letectva 21,4 miliardy Kč. Tyto výdaje zahrnují cenu pronájmu letounů a souvisejících služeb ve výši 16,4 miliardy Kč, pořízení nových systémů ke zvýšení operačních schopností, srážkovou daň a DPH. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly dosud, mají činit zhruba 1,3 miliardy korun. 

 

    Stropnický smlouvu označil za vyváženou a pro ČR výhodnou. Státní tajemník švédského ministerstva obrany Carl von der Esch dodal, že pro Švédsko znamená sdílet systém Gripen společně s Českou republikou mnoho. Švédské ozbrojené síly si podle něj této spolupráce velmi cení. 

 

    Stíhačky budou podle nové smlouvy o pronájmu modernizovány a Česko s novým kontraktem získá více služeb. Pořízeny budou například systémy datového přenosu informací ve formátu NATO, systémy utajovaného hlasového spojení, nočního vidění či systémy působení proti pozemním cílům s použitím neřízené i řízené letecké munice. Počítá se také s dalším výcvikem pozemního a létajícího personálu české armády a pořízením nezbytné munice. 

 

    Stropnický věří, že spolupráce se Švédskem bude pokračovat i v dalších oblastech, podle něj jsou pro to už vytvářeny předpoklady. V březnu se setkali státní tajemníci ministerstev obrany, kteří určili oblasti společného zájmu a na podzim Česko přivítá švédskou delegaci na druhém kole těchto jednání. Státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval se zmínil například o spolupráci při výcviku a výměně zkušeností, pokud jde o chemické, biologické a radiologické zbraně. Podle Stropnického má česká a švédská strana podobný pohled na problematiku bezpečnosti a třeba i na dění na Ukrajině. 

 

    Letouny Jas-39 Gripen používají vedle Švédska a České republiky také Maďarsko, Jihoafrická republika a Thajsko. Česko má gripeny od Švédů pronajaté od dubna 2005, dosavadní pronájem vyprší v roce 2015. O dodatku ke smlouvě se začalo vyjednávat před více než dvěma lety. 

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka