Úřady v USA poprvé povolily komerční lety bezpilotních strojů

11.06.2014


    Washington 10. června (ČTK) - Americký Federální úřad pro letectví (FAA) dnes oznámil, že udělil první povolení pro komerční lety bezpilotního stroje nad americkou pevninou. Souhlas úřadů dostala energetická korporace BP, která na Aljašce využívá aparáty Puma kalifornského výrobce AeroVironment. První let se podle agentury AP uskutečnil v neděli.

    Spojené státy doposud komerční využití bezpilotních letadel nad svým územím neumožňovaly, postupně se to ale má změnit. Příslušné zákony mají nebe pro tyto stroje otevřít do roku 2015. Mezinárodní asociace pro bezpilotní letecké systémy (AUVSI) odhaduje, že kvůli zmíněným omezením tratí USA ročně asi deset miliard dolarů (přes 202 miliard Kč).

    AeroVironment pomocí bezpilotních letadel provádí kontrolu potrubí, silnic a zařízení u severoaljašského města Prudhoe Bay, kde se nachází největší americká ropná pole. RQ-20 Puma je malý stroj na bateriový pohon, start provádí technici přímým vypuštěním z ruky. Aparát je určen zejména pro kontrolní a výzvědné úkoly, vybaven je mimo jiné infračervenou kamerou.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka