Obrana doufá, že se prodej L-159 do USA podepíše v červenci

17.06.2014


    Praha 16. června (ČTK) - Během července by mohla být podepsána smlouva o prodeji nepotřebných českých bitevníků L-159 americké firmě Draken International. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, podle něhož termín podpisu bude záležet na tom, kdy obchod schválí vláda. Obrana věří, že ho projedná v nejbližších týdnech. Oddaluje se naopak dohoda o prodeji letounů do Iráku, která podle dřívějšího prohlášení ministra Martina Stropnického (ANO) mohla být dotažena do konce tento měsíc.

    Firma Draken International dodává cvičné stroje pro americké vojenské letectvo a původně projevila zájem o nákup až 28 L-159 z produkce Aera Vodochody. Nyní má zájem o 14 strojů. "Kontrakt s Američany je před dokončením. Pokud dohodu teď projedná vláda, tak by podpis mohl být ještě v červenci," uvedl Pejšek.

    Smlouva mezi ministerstvem a společností Aero Vodochody, která prodej zprostředkovává, je podle mluvčího v meziresortním připomínkovém řízení a vláda by se jí mohla zabývat ještě na konci června, nebo začátkem července. "Bude záležet na vládě, kdy to zařadí jako bod na jednání," poznamenal Pejšek.

    Česko se snaží nadbytečné letouny L-159 prodat už řadu let. Vojenské letectvo za celkem 72 bitevníků zaplatilo 51 miliard Kč, piloti ale potřebují jen zhruba třetinu z nich, navíc jeden stroj havaroval. Zakonzervováno je nyní 36 letadel, která jsou uložena v hangárech Aera.

    Vedle Američanů o bitevníky projevil zájem rovněž Irák, který je potřebuje jako cvičné stroje před tím, než do své výzbroje zavede americké stíhačky F-16. Ministr Stropnický v dubnu uvedl, že Iráčané mají zájem o 12 jednomístných a dva dvoumístné stroje. V optimálním případě mohla podle něj být smlouva o jejich prodeji uzavřena do konce června. Cena tohoto obchodu se v minulosti odhadovala na čtyři miliardy korun.

    Podle Pejška ministerstvo s dokončením kontraktu s Iráčany tento měsíc nepočítá. "Irák je sice stále aktuální, ale nejsme s ním tak daleko jako s Američany. V nejbližších týdnech to určitě nebude," uvedl bez bližších podrobností. Situaci navíc komplikuje současné napětí v Iráku. "My samozřejmě doufáme, že se ten obchod podaří dotáhnout," dodal Pejšek.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka