Ve Francii začala šestidenní stávka leteckých dispečerů

25.06.2014


    Paříž/Praha 24. června (ČTK) - Ve Francii začala šestidenní stávka zaměstnanců řízení letového provozu. Podle agentury AFP musely společnosti zrušit asi 20 procent letů, především do jižní Evropy a severní Afriky. O zrušení svých spojů byli prý cestující informováni předem. Letecké úřady upozornily pasažéry na možná zpoždění letadel, které budou v příštích dnech prolétat francouzským vzdušným prostorem.

    Na spoje do Česka se dnešní stávka francouzských dispečerů projevila zpožděním nepřesahujícím půl hodiny, řekla ČTK mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí. Celkem je dnes mezi Francií a Českou republikou naplánováno deset párů letů. Jde o sedm spojů mezi Prahou a Paříží a po jednom do Nice, Marseille a Štrasburku.

    Podle evropské organizace pro plynulé řízení leteckého provozu Eurocontrol by mohla stávka způsobit až 14.000 hodin zpoždění. Francouzské úřady však odhadují, že omezení provozu bude nakonec mnohem menší, než se původně očekávalo. Jedna ze dvou odborových organizací zastupující letové dispečery totiž stávku v neděli odvolala.

    Problémy se tak prý budou týkat hlavně letišť na jihu Francie: v Lyonu, Marseille, Toulouse a Bordeaux. Na komplikace se proto musí připravit především cestující letů do Španělska, Portugalska, Maroka, Alžírska a Tuniska. Několik letů zruší také pařížská letiště Charlese de Gaulla a Orly.

    Odbory protestují proti plánu na reorganizaci systému řízení leteckého provozu a rozpočtovým škrtům.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka