Pravidelné letecké spojení přes Atlantik funguje již 75 let

28.06.2014


    New York/Praha 27. června (ČTK) - Pravidelné letecké spoje mezi Evropou a Severní Amerikou jsou dnes samozřejmostí, denně přeletí přes severní Atlantik stovky letadel, které ročně přepraví desítky milionů lidí. Pravidelnou osobní leteckou dopravu přes Atlantik, tehdy mezi New Yorkem a francouzským přístavem Marseille, zahájila společnost Pan American Airways (Pan Am) před 75 lety, 28. června 1939.    V prvním pravidelném letu létajícího člunu Yankee Clipper cestovalo 74 pasažérů. Do roku 1945, kdy měla Pan Am na mezinárodní lety v USA monopol, uskutečnila 455 takových letů.

    Společnosti, jež zanikla v roce 1991, patří i další prvenství. Například v roce 1929 jako první zavedla na palubě službu letušek, či spíše stevardů (do roku 1944 zaměstnávala k těmto účelům výhradně muže). V listopadu 1935 jako první uskutečnila komerční let (s poštou) přes Tichý oceán (ze San Franciska přes Havaj do Manily) a v říjnu 1936 přeletěl její létající člun jako první přes Pacifik s 15 cestujícími - z Kalifornie do Hongkongu. Týž měsíc zahájila Pan Am pravidelnou leteckou přepravu osob přes Pacifik (do Manily).

    V březnu 1939 Pan Am uskutečnila první zkušební let přes Atlantik - z Baltimoru do Foynes v Irsku a v květnu téhož roku zahájila pravidelné transatlantické lety s poštou. Během druhé světové války létaly její clippery, které přistávaly na vodě, z New Yorku do Lisabonu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka