Vláda schválila prodej nepotřebných bitevníků L-159 do USA

04.07.2014


    Praha 2. července (ČTK) - Vláda dnes schválila prodej nepotřebných bitevníků L-159 americké firmě Draken International. Novinářům to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Smlouvu se společností Aero Vodochody, která obchod zprostředkovává, podle něj stát podepíše 14. července a Aero následně uzavře kontrakt s americkým odběratelem. Ten za zhruba čtvrt miliardy korun získá 14 strojů a opci na dalších 14 letounů. Množství strojů v případné druhé dodávce ale ČR může snížit, pokud by se dohodla na prodeji L-159 ještě s Irákem, což Stropnický dnes nevyloučil.

    Ministerstvo obrany se letadla L-159 snaží neúspěšně prodat už řadu. let. "Já snad budu mít to štěstí, že se mi to povede realizovat," poznamenal Stropnický. Letouny musí firmě Draken ale prodat Aero Vodochody, které má licenci na prodej vojenského materiálu do ciziny. Armáda je proto nejprve prodá české společnosti a ta je přeprodá do Spojených států.

    "Pokud se nestane něco zcela mimořádného, tak bychom měli 14. července v devět hodin podepsat s Aerem Vodochody příslušný kontrakt. Na to bude následovat okamžitý podpis kontraktu Aera Vodochody s firmou Draken," uvedl ministr. Později upřesnil, že podpis smlouvy mezi oběma společnostmi bude záležet na časových možnostech americké firmy a mohl by se uskutečnit do týdne po podepsání kontraktu mezi státem a Aerem.

    Američané by podle Stropnického měli stroje dostat v letech 2015 až 2016. Dva ze 14 letounů z první dodávky budou určeny na náhradní díly. Pokud by americká společnost uplatnila opci i na dalších 14 strojů, mohla by armáda za prodej nadbytečných bitevníků získat kolem půl miliardy korun.

    "Nevylučuje to možnost dál jednat s iráckou stranou, která o bitevníky rovněž projevila zájem," připomněl ministr zájem Bagdádu, který potřebuje cvičné stroje před tím, než do své výzbroje zavede americké stíhačky F-16. Jednání s Iráčany podle něj však zatím nejsou tak daleko. "Ale vůbec nejsou v nějaké slepé uličce," zdůraznil Stropnický.

    Bagdád by chtěl podle ministerstva získat 15 českých strojů, z toho 11 dlouhodobě uložených. Při dohodě s iráckou stranou by se pak celkový počet letadel pro Američany snížil na 21, což připravovaná smlouva umožňuje. Obrana má nyní zakonzervováno 36 L-159 uložených v hangárech Aera a Stropnický dnes vyjádřil naději, že se jich do roku 2017 úplně zbaví.

    Armáda dříve uvedla, že uskladnění letadel ji ročně stojí deset milionů korun. Dosud prý uložení stálo asi 260 milionů. Ministerstvo obrany chce v nejbližší době na další uložení do roku 2016 vypsat soutěž. Podle informací zveřejněných v dnešním věstníku veřejných zakázek resort předpokládá hodnotu zakázky na 15 až 22 milionů korun.

    Pokud Česko prodá Američanům všech 28 letounů, získá podle dnešních informací asi půl miliardy korun. Za celkem 72 bitevníků armáda v minulosti zaplatila 51 miliard korun. Jeden stroj před lety havaroval.

    Draken International je společnost, která zajišťuje letouny pro výcvik amerických pilotů. Stroje, které armádě dodává, jsou při cvičeních nasazovány jako cíle pro letouny USA. Kromě ruských MiG-21 disponuje Draken například i staršími českými letouny L-39 Albatros.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka