Nebe nad Kroměříží bude patřit motorovým leteckým akrobatům

12.07.2014

 

    Kroměříž 11. července (ČTK) - Nebe nad Kroměříží bude od 18. do 20. července patřit leteckým akrobatům. Místní aeroklub na kroměřížském letišti poprvé pořádá pohár v motorové letecké akrobacii. Diváci uvidí mnohdy neuvěřitelné letecké kousky, řekl dnes ČTK mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. 

    "Měl by to být zážitek nejen pro účastníky a fandy tohoto sportu, ale také pro širokou veřejnost. V České republice máme kvalitní letce a několik z nich má titul mistrů světa. I do Kroměříže jsme pozvali některé z nejlepších akrobatů. Program zahrnuje leteckou akrobatickou část, ale k vidění toho bude hodně i na zemi, například přehlídka letecké techniky," uvedl předseda aeroklubu Jan Zona. 

 

    Akce začne už ve čtvrtek 17. července, kdy přiletí účastníci soutěže a absolvují tréninky. Samotná soutěž začne o den později a vyvrcholí vyhlášením výsledků v neděli. Na stejný den pořadatelé připravili pro návštěvníky soutěže i lákadlo v podobě exhibičních letů. Akrobati se utkají ve třech kategoriích podle mezinárodních a národních regulí. 

 

    Závodníci létají zadanou sestavu v akrobatickém boxu, tedy v prostorové krychli o rozměrech jeden kilometr krát jeden kilometr krát jeden kilometr a hodnotí je pět rozhodčích. Každý prvek, který tvoří danou sestavu, se hodnotí zvlášť. Hodnotí se také rozvržení celé sestavy v prostoru. Systém hodnocení je podobný jako při krasobruslení. Bodové hodnoty jednotlivých sestav se sčítají a závodník s nejvyšším počtem bodů se stává vítězem. 

 

    Sestavy musí být nejméně tři. První je povinná a je známa závodníkům dopředu, druhou, volnou, si navrhují sami. Nakonec se létají sestavy tajné, které připravuje ředitelství závodu a závodníci se je dozvědí jen hodiny před samotným letem. "Tyto sestavy se nemohou trénovat, letí je tedy bez přípravy naostro," uvedl Zrna. 

 

    Akrobatický box bude podle něj umístěn nad letištěm a nebude zasahovat do obydlených oblastí. "Soutěž v motorové letecké akrobacii je dynamická a divácky atraktivní. Jednotliví soutěžící jsou zkušení piloti a musí absolvovat náročný výcvik a přezkoušení. Letecká akrobacie je bezpečný sport a na bezpečnost závodníků i diváků je kladen mimořádný důraz," řekl Zona s tím, že letos jde o jedinou podobnou soutěž pořádanou na Moravě. 

 

Zdroj ČTK

Foto WIKI

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka