Airbus zahájil aerosalon plány modernizace klíčového letounu A330

15.07.2014


    Farnborough (Británie) 14. července (ČTK) - Evropský výrobce letadel Airbus dnes představil plány na vylepšení svého klíčového letounu na delší vzdálenosti A330, který konkuruje stroji 787 Dreamliner od amerického Boeingu. Svou prezentací na sebe Airbus strhl pozornost první den mezinárodního aerosalonu ve Farnborough u Londýna. Airbus svým krokem vyostřil souboj s Boeingem o zakázky v celkové sumě odhadem 250 miliard dolarů (pět bilionů Kč), uvedla agentura Reuters.

    Generální ředitel Airbusu Fabrice Brégier předpověděl, že jeho firma získá ještě tento týden ve Farnborough zakázky na sto kusů modernizovaného letounu. Stroj A330neo bude stále levnější než dreamliner a díky novým motorům a dalším změnám dosáhne úspor srovnatelných s konkurentem.

    Airbus svými plány ovládl první den prestižní přehlídky, o jejíž pořadatelství se každý rok střídá letiště Farnborough s letištěm Le Bourget u Paříže. Evropskému výrobci pomohlo to, že americký zbrojní koncern Lockheed Martin stáhl na dnešek plánované představení svého bojového letounu JSF. Jednomu z letounů JSF před třemi týdny selhal motor, což si vynutilo pozastavení letů všech těchto strojů. Lockheed a americké ministerstvo obrany ale vyjádřili přesvědčení, že zahraniční debut tohoto stroje se bude moci uskutečnit ještě tento týden.

    Airbus vylepšil A330 zejména novými úspornými motory od britské firmy Rolls-Royce, aby získal zpět zákazníky odlákané dreamlinerem. Zlepší se i aerodynamické vlastnosti stroje. Nový stroj chce Airbus začít dodávat zákazníkům ke konci roku 2017.

    Dalším posílením prodeje svého nejprodávanějšího letounu chce Airbus rovněž vynahradit nečekaně slabý odbyt nového modelu menšího letadla A350-800. Poptávka po A330 výrazně vzrostla už loni díky zpožděným dodávkám jeho konkurenta od Boeingu, který měl loni řadu technických problémů.

    Segment letadel pro 250-300 cestujících je co do objemu zakázek z trhu širokotrupých letadel největší. Podle poslední dlouhodobé prognózy Boeingu se takových letadel v příštích dvou desetiletích prodá 4520 v hodnotě přes bilion dolarů (přes 20 bilionů korun). Airbus věří, že jeho modely A330-800neo a A330-900neo mohou získat nejméně tisíc těchto zakázek.

    Boeing ale odhaduje, že inovované modely Airbus mohou získat nanejvýš 400 zakázek, a celkově zůstává v klidu. "Je to starší vylepšovaná technologie. Bude konkurovat našim letadlům se zbrusu novou technologií, které nabízíme v celém spektru širokotrupých letadel," řekl televizi CNBC Jim McNerney, který je jedním ze dvou výkonných šéfů Boeingu.

    Boeing začíná aerosalon s velkým náskokem. Do 8. července získal 649 čistých zakázek na svá letadla, zatímco Airbus jich dostal do konce června v čistém vyjádření jen 290. Airbus však po silné prodejní kampani doufá, že na aerosalonu svého konkurenta trumfne ziskem dvojnásobného počtu zakázek.

    Podle analytiků nebude letošní aerosalon co do zakázek nijak oslnivý, protože v leteckém sektoru sílí obavy z přebytku přepravních kapacit. Podle zdrojů Reuters z Farnborough se čeká na akci oznámení kolem 500 pevných nebo předběžných zakázek.

    První velkou objednávku dnes podala americká leasingová společnost Air Lease Corp. Ta se stala také prvním zákazníkem modernizovaného letounu A330, když si předběžně zajistila 25 strojů A330-900neo. "Mezi A330neo a jinými širokotrupými letadly je neodolatelný cenový rozdíl. Myslím, že to je od Airbusu velmi chytrý a mazaný tah," řekl prezident Air Lease John Plueger.

    Air Lease rovněž podala pevnou zakázku na 60 letadel A321neo. Podle Airbusu mají dnešní zakázky této společnosti podle katalogových cen celkovou hodnotu 14,1 miliardy dolarů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka