V oblasti ukrajinských bojů se zřítil malajsijský dopravní letoun

17.07.2014


    Kyjev/Moskva 17. července (ČTK) - Malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě se dnes zřítil na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem. Informovala o tom ruská agentura Interfax a zprávu potvrdilo ukrajinské ministerstvo vnitra. Zdroj z ministerstva na Facebooku uvedl, že všichni lidé na palubě zahynuli. Kyjev tvrdí, že stroj sestřelili proruští povstalci. Letoun se prý zřítil poblíž Doněcka, kde se odehrávají boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.    Boeing 777 na trase Amsterodam-Kuala Lumpur byl podle zdroje Interfaxu sestřelen z výšky deseti kilometrů. Stroj se zřítil v 15:25 SELČ.

    Neštěstí nepřežilo 295 lidí na palubě, uvedl na Facebooku poradce ukrajinského ministra vnitra. "280 cestujících a 15 členů posádky zemřelo," napsal Anton Geraščenko na své facebookové stránce.

    Společnost Malaysia Airlines na Twitteru potvrdila, že ztratila kontakt s letem MH17 z Amsterodamu. "Poslední známá pozice byla v ukrajinském vzdušném prostoru," potvrdily aerolinie.

    Agentura Interfax informovala, že boeing 50 kilometrů před vstupem do ruského vzdušného prostoru začal neočekávaně klesat. Poté byl nalezen v plamenech ještě na území Ukrajiny.

    Geraščenko na Facebooku napsal, že stroj ve výšce deseti kilometrů zasáhla raketa z protiletadlového komplexu Buk. Podle agentury AP podobný systém dnes viděli její zpravodajové poblíž východoukrajinského města Snižne.

    Sestřelit letadlo, které letí ve výšce deset kilometrů, zvládnou jen vyspělé raketové systémy. V zemích bývalé Varšavské smlouvy jsou asi nejrozšířenější protiletadlové komplety Kub nebo modernější Buk (podle verze má dostřel do výšky přes 20 kilometrů). Oběma raketovými systémy disponují ozbrojené síly Ukrajiny i Ruska.

    Dnešní tragédie je v krátké době druhým neštěstím malajsijského letadla. V březnu nad Indickým oceánem zmizel Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě. Jeho trosky se dodnes nenašly.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka