Pád boeingu vystupňoval slovní válku mezi Moskvou a Kyjevem

20.07.2014

 

    Kyjev/Moskva 19. července (ČTK) - Moskva a Kyjev po tragické čtvrteční katastrofě malajsijského dopravního letadla otevřely novou kapitolu informační války, vedené fakticky nepřetržitě od březnové ruské anexe Krymu. Ukrajinská vláda obviňuje povstalce podporované Ruskem, že z místa pádu trosek odnášejí klíčové důkazy. Ukrajina se obává, že v rukou "teroristů" jsou i černé skříňky se záznamem zvukové a datové komunikace posádky. Povstalci dnes naopak prakticky ze stejných přečinů obvinili ukrajinskou vládu. 

 

    Rusko důrazně varovalo před unáhlenými závěry o příčinách čtvrteční katastrofy. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí by se všechny zainteresované strany měly zdržet ukvapených soudů o odpovědnosti za tragédii a neměly by ovlivňovat budoucí vyšetřování. Světová veřejnost by se místo spekulací měla soustředit na to, aby byly zajištěny hmotné důkazy v místě pádu letadla, soudí ruské ministerstvo zahraničí. 

 

    Místo pádu letadla dnes znovu navštívila třicítka pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Stejně jako při prvním pokusu v pátek, ani dnes se jim ale nepodařilo vyjednat s povstalci volný přístup k troskám. Vzbouřenci, kteří místo dopadu trosek kontrolují, podle informací očitých svědků převážejí mrtvá těla do Doněcku, jiná ponechávají napospas rozkladu v teplém letním počasí. Podle agentury Reuters narůstá nebezpečí, že věcné důkazy zmizí nebo budou zničeny. 

 

    Na místě tragédie, které už silně zapáchá, stále leží desítky mrtvých těl. Některá záchranáři nechali v plastových pytlích ležet podél silnice. "Vaky jsou otevřené a stav pozůstatků je opravdu velmi špatný," hlásil telefonicky mluvčí mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw. "Je to děsivý pohled." 

 

    Špičky světové diplomacie se mezitím snaží využít šok ze smrti stovek nevinných lidí k vyjednání klidu zbraní. K příměří obě bojující strany vyzvala německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin, ke spravedlivému a objektivnímu vyšetření příčin katastrofy vyzval čínský prezident Si Ťin-pching. Svých úkolů by se měla ujmout mezinárodní kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a OBSE. 

 

    Ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a John Kerry se v telefonickém rozhovoru shodli, že věcné důkazy z letecké katastrofy na Ukrajině včetně černých skříněk by měli dostat mezinárodní vyšetřovatelé. Dohodli se, že se pokusí přesvědčit účastníky ukrajinského konfliktu o nezbytnosti odmítnout násilí a zastavit palbu. 

 

    Do Kyjeva dnes přicestoval nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans, kterého přijal prezident Petro Porošenko. Od nizozemského hosta se dozvěděl, že západoevropská země je po katastrofě "rozzuřená" kvůli zprávám o problémech pozorovatelské mise na místě pádu letadla. Nizozemsko chce znát viníky. "Jakmile budou zjištěni, nezastavíme se, dokud ti lidé nestanou před soudem. Nejen ti, kdo stiskli spoušť, ale i ti, kdo to umožnili," řekl Timmermans. 

 

    Ukrajinská armáda v očekávání možného příměří vystupňovala vojenský tlak na oddíly separatistů. Milionový Doněck údajně vojáci odřízli od zásobovacích cest z Ruska, bojuje se i o město Luhansk. Obyvatelé města tvrdí, že proruští povstalci na jihovýchodním předměstí střílejí na všechny strany, často se ozývá minometná palba. V noci podle agentury Unian pronikla do Luhanska kolona ruských posil. Od začátku ukrajinské ofenzívy zahynulo nejméně 20 lidí a přes sto jich bylo zraněno. Většinou jde o civilisty. 

 

Zdroj ČTK

foto WIKI

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka