Ruští experti hájí názor, že boeing mohl sestřelit letoun Su-25

22.07.2014


    Moskva 22. července (ČTK) - Ruští vojenští experti navzdory ukrajinským výhradám trvají na tom, že malajsijský letoun Boeing 777 mohl ve čtvrtek sestřelit raketou vzduch-vzduch ukrajinský vojenský letoun Su-25. Přestože je jeho rychlost značně nižší, než dopravního boeingu, a i když nemůže vystoupat do letové hladiny dopravních letadel, není podle ruských odborníků možnost sestřelení boeingu jen teoretická.

    Přesvědčen je o tom bývalý vrchní velitel ruského letectva Alexandr Zelin. "Jako profesionál nemůžu takovou možnost popřít. Za určitých podmínek je zcela reálná. Teoreticky, ale i prakticky je takový úkol možné splnit, stačí chtít," řekl dnes agentuře ITAR-TASS.

    Představitel ruského ministerstva obrany Andrej Kartapolov v pondělí na tiskové konferenci v Moskvě oznámil, že ruské radary v den katastrofy zaměřily ukrajinský vojenský letoun, pravděpodobně Su-25, ve vzdálenosti tři až pět kilometrů od malajsijského boeingu. Dráha jeho letu prý směřovala k boeingu.

    Zelin dnes připustil, že Su-25 nevystoupá k letové hladině kolem 10.000 metrů, v níž se pohybovalo malajsijské letadlo, a letí i značně pomaleji. Pokud se ale prý ukrajinský stroj k předpokládanému cíli přiblížil na vzdálenost do pěti kilometrů, mohl ho sestřelit. "Nemusel zvyšovat letovou hladinu, není to nutné," řekl ruský generál.

    Zásah ukrajinskou raketou není jedinou verzí katastrofy, kterou v těchto dnech ruské veřejnosti předkládají místní média. Hovoří se o nevydařeném atentátu na prezidenta Vladimira Putina, který se v den katastrofy stejnou trasou vracel z návštěvy Latinské Ameriky, o záměrném navedení malajsijského letadla nad zónu bojových operací či o omylu ukrajinských vojáků, kteří si červenomodrobílé logo malajské letecké společnosti na trupu letadla spletli s ruskou vlajkou. Žádná z teorií ale nepředpokládá, že odpovědnost nesou východoukrajinští separatisté nebo jejich ruští sponzoři.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka