RB OSN žádá separatisty o volný přístup k místu pádu boeingu

22.07.2014


    New York 21. července (ČTK) - Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně, tedy i se souhlasem Ruska, přijala rezoluci požadující od ozbrojených skupin na východě Ukrajiny bezpečný a volný přístup k místu, kam se ve čtvrtek zřítil malajsijský dopravní letoun. Informovaly o tom světové tiskové agentury. V troskách Boeingu 777 zahynulo všech 298 osob, které byly na palubě.

    Rusku se podle agentury AFP nakonec podařilo prosadit do rezoluce některé změny oproti původnímu návrhu, především nahradit výraz "sestřelení" termínem "zničení" letounu.

    Rezoluce také vyzývá proruské separatisty, aby nedělali nic, co by mohlo poškodit vyšetřování, především pokud jde o pohyb s troskami. Rezoluce ale podle agentury AFP nehovoří o žádné sankci či pohrůžce vůči těm, kteří by se nechtěli jejím požadavkům podřídit.

    Rezoluce RB OSN podle AFP důrazně odsuzuje útok, který vedl ke zničení boeingu nad východní Ukrajinou, a jako již dříve požaduje nestranné vyšetření katastrofy. Žádá pohnání viníků neštěstí k odpovědnosti a vyzývá přitom všechny státy ke spolupráci na jejím mezinárodním důkladném a nezávislém vyšetření.

    Návrh rezoluce patnáctičlenné RB předložila Austrálie, která v troskách boeingu přišla o 28 svých občanů. Rusku, které má v Radě stejně jako Spojené státy, Británie, Francie a Čína právo veta, se nepodařilo odstranit z textu zmínky o ozbrojených skupinách na Ukrajině, ale nakonec rezoluci přesto podpořilo.

    "Byli jsme s to vylepšit text dostatečně na to, abychom ho mohli podpořit," řekl podle agentury AP po hlasování ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin.

    Západ a Ukrajina obviňují z katastrofy letounu proruské separatisty, zatímco Moskva podezírá ukrajinskou armádu. V komentářích a výrocích politiků se přitom často hovoří o sestřelení boeingu, přestože pro tuto variantu zatím nikdo nepředložil konkrétní důkazy. Zůstává například teoretická možnost, že stroj byl obětí pumového atentátu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka