Alžírsko ztratilo kontakt s letadlem, údajně se zřítilo v Mali

24.07.2014


    Alžír/Ouagadougou 24. července (ČTK) - Letoun společnosti Swiftair směřující z Ouagadougou v Burkině Faso do Alžíru se dnes podle Organizace spojených národů zřítil v Mali. Pád letadla už potvrdil také alžírský úřad pro letectví. Na palubě bylo podle letecké společnosti 110 pasažérů, většinou údajně Francouzi, a šest členů posádky. Italská agentura ANSA napsala, že v oblasti katastrofy byla silná bouře.

ilustrační foto

    Generál mise OSN Koko Essien uvedl, že letadlo se zřítilo ve středním Mali mezi pouštními městy Gao a Tessalit. Stroj typu MD-83 (McDonnell Douglas 83) patří španělské společnosti Swiftair, provozují ho však aerolinky Air Algérie. Podle představitelů Burkiny Faso musel stroj kvůli bouři změnit trasu letu.

    Letoun na lince AH5017 vzlétl z Burkiny Faso v 3:17 SELČ, plánované přistání bylo v 7:10 SELČ v Alžíru. Poslední kontakt však dispečeři letového provozu zaznamenali ve 3:55 SELČ, v té době se měl stroj nacházet nad maliským městem Gao.

    Podle facebookového profilu letiště v Ouagadougou bylo na palubě letadla kromě 54 Francouzů údajně také 28 občanů Burkiny Faso, 20 Libanonců, pět Kanaďanů, čtyři Němci, jeden Lucemburčan a jeden Švýcar. Na rozdíl od seznamu letecké společnosti tedy uvádí o tři cestující více. Podle dřívějšího vyjádření společnosti Swiftair tvořili posádku Španělé.

    Francouzské úřady na místo vyslaly dvě stíhačky typu Mirage 2000, kterými v regionu disponují, aby zahájily pátrání po troskách. V Paříži byl vytvořen krizový štáb, který záležitost prověřuje.

    Podle alžírské státní televize se stroj nacházel v okamžiku zmizení pravděpodobně ve vzdušném prostoru Mali, v jehož severní části probíhají boje mezi ústřední vládou a islamistickými povstalci. Podle AP, která se odvolává na zdroj z francouzské mise působící v Mali, je však vysoce nepravděpodobné, že by maliští rebelové disponovali zbraněmi schopnými letadlo sestřelit.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka