Západoafrické aerolinky zrušily lety do zemí zasažených ebolou

30.07.2014


    Monrovia 29. července (ČTK) - Ve snaze zabránit dalšímu šíření viru ebola dnes hlavní západoafrická letecká společnost Asky Airlines dočasně zrušila lety do Libérie a Sierry Leone. Podle stanice BBC přijímají stále nová opatření také jednotlivé zasažené země; Libérie dnes například zakázala konání fotbalových zápasů. Úřady to zdůvodnily zvýšeným rizikem nákazy při hraní tohoto kontaktního sportu. Nemoci dnes podlehl také hlavní lékař bojující s virem v Sieře Leone.

    Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) již v západní Africe nemoci podlehlo 672 lidí. Nakazilo se prý celkem více než 1200 osob. Epidemie vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do sousední Sierry Leone a Libérie. Minulý týden první případ úmrtí oznámila také nejlidnatější země Afriky Nigérie, kde zemřel liberijský občan.

    Liberijce z Monrovie do nigerijského Lagosu přepravila společnost Asky Airlines, která dnes v reakci na tento případ pozastavila všechny lety do metropolí Monrovie a Freetownu. Spojení do třetí ebolou zasažené země - Guineje - bude prý zatím zachováno.

    Podle WHO je ale nebezpečí, že se lidé nakazí od spolucestujícího v letadle, minimální, protože virus se přenáší kontaktem s tělními tekutinami. Organizace proto nevydala žádné doporučení, které by letecké společnosti nabádalo k rušení letů.

    Zákeřné nemoci dnes podlehl také Sheik Umar Khan, jedna z hlavních lékařských autorit podílejících se na boji s virem v Sieře Leone. Podle agentury Reuters Khan ošetřil více než stovku pacientů, přičemž se tento měsíc sám nakazil. Sierraleonský ministr zdravotnictví devětatřicetiletého lékaře dnes označil za "národního hrdinu". Už o víkendu podlehl nákaze významný liberijský lékař Samuel Brisbane.

    Neúspěch ve snaze zastavit šíření eboly přičítá WHO mimo jiné malé informovanosti místního obyvatelstva. Obyvatelé západní Afriky se prý stále spoléhají na lidové léčitele a moderní medicíně i přes osvětové akce příliš nedůvěřují. V souvislosti se zákazem konání fotbalových utkání se ke kampani za větší informovanost obyvatel připojila také liberijská fotbalová legenda a jediný africký držitel Zlatého míče George Weah.

    Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ebolu je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka