Air France-KLM nebude kvůli bezpečnosti létat nad Irákem

30.07.2014


    Bagdád/Paříž 29. července (ČTK) - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM nebude z bezpečnostních důvodů létat nad územím Iráku. Oznámil to dnes podle agentury AFP její mluvčí. Podobný krok prý zvažují i dubajské aerolinky Emirates. Části Iráku v posledních týdnech ovládli islamisté z hnutí Islámský stát, irácká armáda se snaží jejich tažení zastavit. Letecké společnosti jsou mnohem obezřetnější po zřícení malajsijského letadla na východě Ukrajiny. Letoun s 298 lidmi na palubě byl nejspíš sestřelen.

    "Bezpečnost pasažérů a posádky je naší prioritou. Od pátku jsme přestali létat nad územím Iráku," nechal se slyšet mluvčí aerolinek. Společnost Air France-KLM vznikla v roce 2004 spojením francouzského leteckého přepravce Air France s nizozemským konkurentem KLM. Za německou Lufthansou je podle příjmů druhým největším evropským leteckým přepravcem.

    Během následujících pár dní by se měly začít vyhýbat Iráku i dubajské aerolinky Emirates. Přitom přelet přes irácký vzdušný prostor byl dosud tou nejpřímější cestou mezi Dubají a Evropou.

    Po pádu malajsijského letadla, které se na Ukrajině zřítilo 17. července, některé letecké společnosti omezily své lety do země a pro přelety využívají jiného vzdušného prostoru. Letadlo bylo pravděpodobně sestřeleno raketou vypálenou z území kontrolovaného proruskými separatisty, kteří bojují proti centrální vládě. Nyní se aerolinky obávají, že by k podobnému neštěstí mohlo dojít i v Iráku. Islamisté obsadili severozápad země a část sousední Sýrie. Podle britského listu The Times se nyní američtí experti snaží zjistit, zda mají ozbrojenci k dispozici i rakety schopné sestřelit civilní letoun.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka