Letecký úřad USA zakázal americkým aerolinkám přelety nad Irákem

09.08.2014

 

    Washington/Bagdád 8. srpna (ČTK) - Americký Federální úřad pro letectví (FAA) z bezpečnostních důvodů zakázal americkým aerolinkám, aby využívaly k přeletům irácký vzdušný prostor. Američané dnes v Iráku podnikli první letecké údery na pozice islámských radikálů. Ozbrojenci při červnové ofenzivě obsadili severozápad země a stále dobývají další oblasti, kvůli bojům uprchly ze svých domovů desítky tisíc lidí. 

 

    Americký úřad ve svém sdělení uvedl, že k zákazu přistoupil v souvislosti "s potenciálně nebezpečnou situací" vyvolanou boji militantů s iráckými bezpečnostními složkami a jejich spojenci. Zákaz se týká všech letounů registrovaných ve Spojených státech, speciální povolení k přeletům může udělit jen americká vláda. 

 

    Úřad FAA již 1. srpna nařídil leteckým společnostem, aby jejich stroje létaly nad Irákem jen ve výšce nad 10.000 metrů. 

 

    Přeletům nad Irákem se ode dneška vyhýbá i britská společnost British Airways. Jde prý o dočasné opatření, aerolinky situaci nadále vyhodnocují, sdělil agentuře AFP mluvčí společnosti. 

 

    Na zhoršení bezpečnostní situace v zemi zareagovaly i turecké aerolinky Turkish Airlines, které ode dneška až do odvolání zrušily všechny lety směřující do Irbílu, metropole iráckého Kurdistánu. Na Twitteru o tom informoval mluvčí letecké společnosti. Islamisté se podle posledních informací dostali při své nedávné ofenzivě i do míst, která jsou od Irbílu vzdálena pouhých 30 minut jízdy autem. 

 

    Podobně zareagovala i německá Lufthansa, která až do pondělí 11. srpna zrušila všechny lety do Irbílu. Do metropole iráckého Kurdistánu létá za normálních okolností každý den spoj z Vídně, který provozuje dceřiný dopravce Austrian Airlines. Samotná Lufthansa létá do Irbílu dvakrát týdně z Frankfurtu. 

 

    K omezení letů nad Irákem došlo tři týdny poté, co byl nad východní Ukrajinou, kde se už řadu týdnů vedou ostré boje mezi proruskými povstalci a ukrajinskou armádou, zřejmě sestřelen malajsijský dopravní letoun. V jeho troskách zahynulo všech 298 osob na palubě. 

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka