Na Hosíně začal šampionát bezmotorových kluzáků

13.08.2014


    České Budějovice 11. srpna (ČTK) - Šest desítek nejlepších tuzemských pilotů kluzáků se v následujících dvou týdnech bude vznášet na nebi v okolí Českých Budějovic. Na hosínském letišti dnes začalo plachtařské mistrovství republiky bezmotorových letadel. Není jasné, kolik hodin stráví piloti během šampionátu ve vzduchu, záleží totiž především na počasí. ČTK to řekl jeden z organizátorů akce Petr Rozhoň.

    "Kvůli tomu také šampionát trvá dva týdny. Potřebujeme mít rezervu, kdyby nám při některém dni nepřálo počasí," uvedl. To se stalo zrovna dnes, kdy letci kvůli nepříznivým podmínkám nemohli do vzduchu. Rozhoň uvedl, že ideální počasí je takové, kdy se tvoří takzvané stoupavé proudy. "Poznáte to tak, že máte modré nebe a na něm takové ty klasické bílé mraky jako beránky," řekl Rozhoň.

    Účastníci šampionátu soutěží ve třech kategoriích, které se dělí podle výkonnosti kluzáku. Motorové letadlo vytáhne stroje do vzduchu do výšky zhruba 600 metrů a kluzáky pak musí v co nejkratším čase zdolat předem určenou trasu. Ta měří klidně i 300 kilometrů. V každém kluzáku je zařízení, které přesně měří trasu i rychlost. Podle něj pak rozhodčí snadno poznají, kdo byl nejlepší.

    Rozhoň uvedl, že kluzáky lítají rychlostí 70 až 100 kilometrů za hodinu. "V každé kategorii je to jinak. Rychlost se odvíjí od výkonnosti kluzáku, ale také opět záleží na počasí," řekl.

    Během šampionátu musí každý účastník absolvovat aspoň čtyři lety. Ale to je naprosté minimum, pořadatelé věří, že počasí dovolí více než jen čtyři létací dny. "Čím více jich bude, tím je potom výsledek spravedlivější. Když se vám nepovede jeden let z deseti, tak se to dá napravit. Pokud ale pokazíte jeden let ze čtyř pokusů, je to už horší," uvedl.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka