ICAO navrhne informační systém bezpečnosti leteckého provozu

13.08.2014


    Toronto 12. srpna (ČTK) - Pracovní skupina Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) zvažuje návrh, podle něhož by státy byly povinny sdílet zpravodajské informace o bezpečnosti letového provozu. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na dokument ICAO, který má k dispozici. Členy skupiny jsou kromě expertů ICAO i zástupci dopravních společností.

    ICAO zřídila pracovní skupinu krátce po tragické havárii malajsijského letadla na východě Ukrajiny, při níž zahynulo 298 lidí. Stroj byl zasažen raketou země - vzduch odpálenou z míst, která kontrolují proruští radikálové vyzbrojení Moskvou.

    Pracovní skupina má posoudit, zda by bylo možné zavést "vynutitelný požadavek sdílení informací o ohrožení letového provozu," uvedla agentura Reuters. K návrhu se má vyslovit i mezinárodní policejní organizace Interpol a experti zpravodajských organizací jednotlivých členských zemí.

    ICAO hodlá zavést nová bezpečnostní pravidla, ale o povolení letového provozu nad válečnými zónami rozhodovat podle dokumentu nebude. Taková rozhodnutí budou ponechána jednotlivým členským státům. Nebude rovněž upozorňovat na oblasti, kde může být civilní letecká doprava ohrožena raketami.

    Pracovní skupina ICAO rovněž připravuje návrh na nové mezinárodní smlouvy, které by v oblasti sdílení bezpečnostních informací bylo možné uzavřít. Doporučení má řídícím orgánům ICAO dodat během osmi týdnů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka