Letiště v USA testuje prérijní trávu, má zabránit střetům s ptáky

13.08.2014


    New York 12. srpna (ČTK) - Mezinárodní letiště v Daytonu v americkém státě Ohio pokusně vysívá kolem ranvejí vysokou prérijní trávu, která má snížit riziko střetů letadel s ptáky. Tamní úřady totiž vycházejí z předpokladu, že velcí ptáci jako husy se vysoké trávě vyhnou z přirozeného strachu z toho, že v ní číhají predátoři, napsala dnes agentura AP.

    Správa letiště se rozhodla osít prérijní trávou plochu o rozloze asi 1,2 čtverečního kilometru. Do konce letošního roku by tato tráva měla růst u přistávacích i vzletových drah.

    Střet letadla s ptáky patří k častým problémům. Jen ve Spojených státech se každoročně stane přes 10.000 případů. Nejčastějším problémem takových střetů jsou poškozené motory. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) odhaduje, že každoroční škody ze srážek činí 950 milionů dolarů (zhruba 20 miliard korun).

    Některé střety s ptáky mohou zavinit i pád stroje. Příkladem je let společnosti US Airways, jehož piloti v roce 2009 museli nouzově přistát na řece Hudson. Všichni cestující tehdy nehodu přežili. Takové štěstí ale neměl stroj společnosti Eastern Air Lines, který se v roce 1960 zřítil do bostonského přístavu poté, co při startu vlétl do hejna špačků. Zahynulo tehdy 62 lidí.

    Podle statistiky FAA zahynulo od roku 1988 kvůli střetům letadel s divokou zvěří přes 250 lidí, poničeno bylo více než 229 letadel. Nejvíce takových nehod připadá na období do července do října, kdy mladí ptáci opouštějí hnízda, a které připadá na dobu migrací.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka