Indické letadlo s 300 lidmi na palubě ztratilo výšku, pilot spal

17.08.2014


    Dillí 16. srpna (ČTK) - Indický boeing s téměř třemi stovkami lidí na palubě minulý týden během letu z Bombaje do USA náhle klesl o více než 1500 metrů: posléze se ukázalo, že kapitán v té době spal a druhá pilotka zrovna kontrolovala svůj tablet. O incidentu, který nyní vyšetřuje indický úřad pro kontrolu letectví, informoval britský deník The Times.

    Stroj druhých největších indických aerolinek Jet Airways neočekávaně klesl z letové hladiny ve výšce deseti kilometrů o 1520 metrů. Turečtí letečtí dispečeři, nad jejichž územím Boeing 777 zrovna letěl, proto vyhlásili poplach a žádali po posádce vysvětlení manévru.

    Letecká společnost se o události dozvěděla z anonymní stížnosti a oba piloty dočasně postavila mimo službu. Deník Times of India napsal, že když letadlo ztratilo výšku, kapitán zrovna spal, což je během dálkových letů běžné. Stroj měla v té době řídit druhá pilotka, ta ale kontrolovala letové informace na palubním tabletu a ztráty výšky si nevšimla.

    List Times v této souvislosti připomněl to, co se loni stalo na palubě letadla společnosti Air India, které mířilo z Dillí do Bangkoku. Oba piloti si tehdy dopřáli 40minutový odpočinek v první třídě a poprosili palubní personál, aby za ně mezitím hlídal ukazatele letu. Jedna z letušek je vzbudila poté, co omylem vypnula autopilota.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka