Rusko chce o tragédii letu MH17 jednat v Radě Evropy

03.09.2014


    Moskva/Amsterodam 2. září (ČTK) - Rusko chce, aby se tragédií letu MH17 malajsijského boeingu, který byl v červenci nad východní Ukrajinou podle všeho sestřelen, zabývalo Parlamentní shromáždění Rady Evropy. Podle agentury TASS to dnes prohlásil předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin. Kyjev i Západ jsou přesvědčeny, že letadlo sestřelili separatisté, ti naopak vinu svalují na ukrajinské vojáky. Pád stroje nikdo z 298 lidí, většinou Nizozemců, na palubě nepřežil. Nizozemský parlament si dnes připomněl oběti minutou ticha.

    Moskva v uplynulých týdnech vyšetřování kritizovala jako netransparentní, mimo jiné poukázala na to, že nebyly zveřejněny záznamy z černých skříněk.

    Předběžná zpráva o důvodech zkázy letadla je ale takřka hotová. Nizozemský bezpečnostní úřad OVV, který se incidentem zabývá, ji zveřejní koncem tohoto týdne, případně na začátku toho příštího. Mluvčí OVV Sara Vernooijová agentuře TASS řekla, že dokument sice objasní část tragédie, ale že řada otázek zůstane bez odpovědi. Výsledky podrobnějšího zkoumání mají být připraveny do nadcházejícího jara.

    OVV již dříve oznámil, že předběžná zpráva bude zahrnovat informace z letových zapisovačů, tedy takzvaných černých skříněk, údaje z kontrolních věží, radarů a satelitů. Chybět prý nebudou ani závěry mezinárodních vyšetřovatelů, kteří místo tragédie na Ukrajině navštívili.

    Většinu obětí letu tvořili Nizozemci. Nizozemský parlament si dnes po letní výluce připomněl památku zahynulých minutou ticha. Z 298 mrtvých se doposud podařilo identifikovat těla 183 lidí. Doposud ale podle DPA není jasné, zda se podařilo v troskách najít ostatky všech cestujících.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka